Rolnikom ma być łatwiej prowadzić handel detaliczny

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-08-2021,15:00 Aktualizacja: 03-08-2021,8:49
A A A

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia gospodarzom prowadzenia rolniczego handlu detalicznego (RHD) - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Projektowane nowe przepisy m.in. podnoszą z 40 tys. zł do 100 tys. zł kwotę przychodów zwolnioną od podatku dochodowego w ramach takiego handlu. Jak wskazano w komunikacie, RHD jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r.

przewaga kontaktowa, nieuczciwe praktyki handlowe, dostawy produktów rolnych

Ministrowie definiują nieuczciwe praktyki handlowe w rolnictwie

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W komunikacie napisano, że...

Podstawowym warunkiem prowadzenia tej działalności jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu.

Projektowana nowela doprecyzowuje, że rolniczy handel detaliczny polega na produkcji żywności zawierającej co najmniej jeden składnik pochodzący w całości z własnej uprawy, hodowli lub chowu podmiotu działającego na rynku spożywczym.

W ramach takiego handlu możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę i jej zbywanie konsumentom finalnym, a także lokalnym zakładom prowadzącym handel detaliczny z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego, zlokalizowanym na ograniczonym obszarze kraju.

Obecnie obszar obejmuje województwo, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności w ramach RHD oraz powiaty lub miasta stanowiące siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujące z tym województwem. Projektowana zmiana rozszerza możliwość handlu na cały kraj.

W nowych przepisach proponuje się też zniesienie maksymalnych limitów żywności zbywanej w ramach RHD w odniesieniu do sprzedaży konsumentom finalnym i pozostawienie tych limitów wyłącznie w odniesieniu do dostaw do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego.

Efektem wprowadzonych zmian będzie możliwość prowadzenia dostaw żywności przez podmioty prowadzące RHD do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki - na terytorium całego kraju, a także możliwość nielimitowanej sprzedaży żywności konsumentom finalnym przez te podmioty.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY