Rolnictwo 4.0 - zmiany dla m.in. hodowców świń
Między innymi wydłużenie maksymalnego czasu realizacji przedsięwzięć – zakłada projekt rozporządzenia ws. Rolnictwa 4.0 w przypadku inwestycji w gospodarstwach producentów świń.
Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie Rolnictwa 4.0 - w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – trafił do konsultacji publicznych i opiniowania.
Drugi nabór dla producentów świń
„Zmiana rozporządzenia (…) w sprawie szczegółowego przeznaczenia, warunków i trybu udzielania wsparcia w zakresie Rolnictwa 4.0 (…) jest podyktowana m.in. skierowaniem II naboru dla producentów rolnych w rozumieniu art. 3 pkt 3 Ustawy z 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, będących posiadaczami (…) zwierząt gatunku świnia, którzy zgłosili do komputerowej bazy danych (…) urodzenie i oznakowanie łącznie co najmniej 200 sztuk i nie więcej niż 20 000 sztuk zwierząt gatunku świnia, w siedzibie stada, w której się urodziły, w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień rozpoczęcia naboru wniosków o objęcie wsparciem” – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Rolnictwo 4.0 – wkrótce start naboru
Problem – rosnące koszty produkcji
Jak wynika z Oceny Skutków Regulacji (OSR) dołączonej do tego projektu związanego z Rolnictwem 4.0, problemem, który próbuje się w jego ramach złagodzić, są rosnące koszty występujące w większości sektorów podstawowej produkcji rolnej. Chodzi m.in. produkcję świń w cyklu zamkniętym, w tym prosiąt, ponieważ jest to segment gospodarstw opierający swoją działalność o własny materiał rozrodczy.
„Producenci świń w Polsce od kilku lat borykają się z problemem redukcji liczby loch zapewniających dostateczną podaż prosiąt. Wahania cen tuczników i prosiąt powodują spadek opłacalności w gospodarstwach specjalizujących się w produkcji prosiąt. Taka tendencja skutkuje wycofaniem się z produkcji gospodarstw, których utrzymanie na rynku jest kluczowe dla zachowania produkcji świń w oparciu o stado podstawowe świń. To także jest główną przyczyną wysokiego importu prosiąt i warchlaków (ok. 7 mln. sztuk rocznie)” – wyliczono w OSR.
Spadek liczby gospodarstw z trzodą
Jak podkreślono w tym dokumencie, z tego powodu proponuje się wsparcie dla gospodarstw które prowadzą produkcję prosiąt, następnie je odhodują albo sprzedają.
„Ponadto wystąpił szereg czynników, takich jak ogólny spadek liczby gospodarstw utrzymujących świnie – z 197 695 w 2014 r. do 46 623 w 2024 r., afrykański pomór świń (ASF) oraz inne trudności związane z niską dochodowością chowu. Celem zmiany rozporządzenia (…) jest zmiana przepisów określających osobę fizyczną, której będzie udzielone wsparcie, tj. osoba fizyczna, która jest producentem rolnym w rozumieniu art. 3 pkt 3 Ustawy z 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, będąca posiadaczem świń w rozumieniu art. 2 pkt 16 Ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz która zgłosiła do komputerowej bazy danych (…) urodzenie i oznakowanie łącznie co najmniej 200 sztuk i nie więcej niż 20 000 sztuk zwierząt gatunku
świnia, w siedzibie stada, w której się urodziły, w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień rozpoczęcia naboru wniosków o objęcie wsparciem” – wskazano w OSR.

Zmiany ws. grup producentów rolnych. Mocna opinia rolniczego samorządu
Wydłużenie czasu na przedsięwzięcia
Ponadto - jak wynika z tego opisu - celem zmiany rozporządzenia jest wydłużenie maksymalnego czasu realizacji przedsięwzięć w ramach Rolnictwa 4.0 z obecnie obowiązującego - tj. nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem i nie dłużej niż do 30 września 2025 r. Nowy termin to 31 marca 2026 r.
„Proponowana zmiana wynika z licznych zgłoszeń wniosków, organizacji lub podmiotów
społecznych, które dotyczą ryzyka braku możliwości zrealizowania przedsięwzięć w okresie obecnie obowiązującym. Przyczyniają się do tego przede wszystkim kwestie związane w szczególności z terminami dotyczącymi realizacji zamówień w zakresie dostaw maszyn i urządzeń. Wydłużenie maksymalnego czasu realizacji przedsięwzięć pozwoli ostatecznym odbiorcom wsparcia na zrealizowanie ich w terminie, a tym samym ograniczy ryzyko nieosiągnięcia wskaźnika realizacji inwestycji (…) Ponadto wydłużenie o wskazany okres, tj. dodatkowo o 6 miesięcy, nie powinno powodować nadmiernego przesunięcia realizacji projektów, a tym samym kumulacji składanych wniosków o płatność do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w końcowym okresie KPO” – przekazano w OSR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś