Podzielą miliony euro na scalanie gruntów. Ruszył nabór wniosków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-11-2018,10:05 Aktualizacja: 05-11-2018,10:12
A A A

Ponad 4,2 mln euro z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest do dyspozycji w Podlaskiem na scalanie gruntów. Od poniedziałku w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku powiaty mogą się starać o wsparcie.

- To trzeci taki nabór. Wnioski można składać do końca 2018 r. - poinformowała Anna Wnorowska z departamentu rozwoju obszarów wiejskich w urzędzie marszałkowskim. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) jest dofinansowany z UE z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i budżetu państwa.

scalanie gruntów, powiat bialski, gmina sosnówka, Wojewódzkie Biuro Geodezji w Lublinie

Bedą scalać grunty po blisko 50 latach

Starostwo bialskie podpisało z Wojewódzkim Biurem Geodezji w Lublinie porozumienie w sprawie scalania gruntów w gminie Sosnówka. Samorząd otrzyma na ten cel 9 milionów złotych. W grę wchodzi 1613 hektarów...

Pierwotnie, w ramach PROW 2014-2020, województwo podlaskie miało do dyspozycji na scalanie gruntów ponad 14,5 mln euro (czyli ok. 63 mln zł) - przypomina urząd. Pieniądze trafiły na realizację sześciu spośród ośmiu projektów, które zakwalifikowano do dofinansowania. Na dwa pozytywie ocenione projekty złożone przez powiaty hajnowski i siemiatycki zabrakło wówczas środków.

Powiaty te dostały dofinansowanie dopiero po tym, gdy na wniosek marszałka województwa, minister rolnictwa zwiększył w marcu 2017 r. kwotę-limit na województwo podlaskie, któremu przyznano na scalenia dodatkowe 15 mln euro. Umowy z tymi dwoma powiatami na łączną kwotę dotacji ponad 46,7 mln zł (prawie 29,7 mln zł z tego to pieniądze z UE) zawarto w 2018 r. po naborze przeprowadzonym wiosną.

Podlaskie powiaty (wnioski składają starostowie) mogą dostać dofinansowanie w wysokości do 100 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, ale nie więcej niż 650 euro do jednego hektara objętego scaleniem na wykonanie prac scaleniowych i 1,9 tys. euro na jeden hektar scalanych gruntów w ramach tzw. zagospodarowania poscaleniowego.

Program Rozwoju Obszaru Wiejskich, Krajowy Plan Strategiczny, prow, wpr po 2020 roku, ryszard zarudzki

Krajowy Plan Strategiczny zamiast PROW. Więcej możliwości dla krajów

W kolejnym okresie unijnego programowania, czyli po roku 2020, nie będzie Programu Rozwoju Obszaru Wiejskich. Zastąpi go Krajowy Plan Strategiczny z zapisami, jak dany kraj będzie realizował wskazane przez UE cele ogólne i szczegółowe...

Samorządowe władze województwa podlaskiego podkreślały wcześniej wielokrotnie, że scalanie gruntów to ważny proces, który pomaga uporządkować rozdrobnioną strukturę własności gruntów, służy poprawie organizacji pól, gospodarstw, powstają także w ramach tych prac drogi dojazdowe do działek.

Aby doszło do scaleń, właściciele działek muszą się wcześniej zgodzić na zamiany działek, łączenie działek w większe. Po scaleniu lepiej i wygodniej jest rolnikom gospodarować w takich miejscach.

Urząd marszałkowski informował także wcześniej, że tylko w ramach pierwszych sześciu dofinansowanych projektów będzie scalonych w Podlaskiem ok. 7,3 tys. ha gruntów głównie rolnych, będzie zmodernizowanych 114 km dróg dojazdowych do pól zbudowanych 20 km nowych.

Z PROW na lata 2007-2013 scalono 13,5 tys. ha gruntów, zmodernizowano 152 km dróg i zbudowano 14 km nowych. Informowano także, że w Podlaskiem scaleń wymaga ok. 40 tys. ha gruntów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Wtorek, 20 listopada Godz:
Imieniny: Anatola, Sądzimira