Bedą scalać grunty po blisko 50 latach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-07-2018,12:10 Aktualizacja: 16-07-2018,13:27
A A A

Starostwo bialskie podpisało z Wojewódzkim Biurem Geodezji w Lublinie porozumienie w sprawie scalania gruntów w gminie Sosnówka. Samorząd otrzyma na ten cel 9 milionów złotych.

W grę wchodzi 1613 hektarów powierzchni. W sumie to 1282 działki ewidencyjne w miejscowości Żeszczynka. Ostatnie prace scaleniowe odbywały się tam w latach 70-tych XX wieku - informuje "Dziennik Wschodni".

pola uprawne, grunty rolne

Scalanie gruntów rolnych na Podkarpaciu

Ponad 2,3 tys. ha zostanie scalonych w ramach pięciu umów, które zostały zawarte w Rzeszowie. Scalenia będą miały miejsca w powiatach jarosławskim, rzeszowskim i przemyskim. Wartość podpisanych umów to ponad 27 mln zł....

- Dokonuje się pomiaru wszystkich działek, ustala ich wartość. I w wyniku scalenia zmniejsza się liczba działek. Czasami na polach jest taka uciążliwa szachownica, niektóre działki w wyniku podziałów mają po 3 metry szerokości. Przez to ze sprzętem rolniczym ciężko się dostać - wyjaśnia Stanisław Bryndziuk, dyrektor Wydziału Geodezji, Katastru i Nieruchomości w starostwie.

Rolnicy nie ponoszą podczas operacji żadnych kosztów. Trwa jeszcze proces scalenia gruntów w miejscowości Pogorzelec. – Dotychczas nie było żadnych skarg. Działki trzeba odpowiednio łączyć, o tej samej wartości działkę można wydzielić w innym miejscu. Każdego rolnika trzeba przekonać. Dlatego ten proces scaleniowy trwa - zaznacza ekspert.

W ramach projektu powiat zrealizuje jeszcze zagospodarowanie poscaleniowe. Chodzi o dostosowanie dróg gminnych, być może ich poszerzenie, budowę przepustów i infrastruktury melioracyjnej.

Po opracowaniu projektu scalenia przez uprawnionego geodetę, rolnicy mogą wnosić swoje uwagi. Scalenie gruntów w Żeszczynce potrwa od 2019 do 2023 roku.
 

źródło: "Dziennik Wschodni"

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu