Miliardy złotych na inwestycje. Ruszą nabory wniosków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-08-2016,9:40 Aktualizacja: 10-08-2016,10:32
A A A

Od połowy sierpnia ruszą nabory wniosków na preferencyjne pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na inwestycje związane z niskoemisyjną i zasobooszczędną gospodarką - poinformował fundusz. Budżet programu to 2,5 mld zł.

NFOŚiGW poinformował, że program priorytetowy "Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki", został rozszerzony o dwie nowe części.

Oprócz "E-Kumulatora - Ekologicznego Akumulatora dla Przemysłu" o wsparcie będą mogli się starać beneficjenci pierwszej osi Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz sektor ciepłowniczy. Ich budżety będą wynosiły odpowiednio: 1 mld zł, 500 mln zł oraz 1 mld zł.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ncbr, konkurs biostrateg, jarosław gowin, Maciej Chorowski

Setki milionów pójdą na innowacje na rzecz środowiska i rolnictwa

150 mln zł przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w konkursie BioStrateg na realizację projektów badawczo-rozwojowych, których celem jest transfer innowacyjnych rozwiązań na rzecz środowiska naturalnego, rolnictwa i...

Nabór wniosków we wszystkich trzech częściach rozpocznie się 16 sierpnia. W przypadku E-Kumulatora oraz programu dla sektora ciepłowniczego potrwa do 16 grudnia. W przypadku pierwszej osi - do końca stycznia 2017 r.

E-Kumulator dedykowany jest przedsiębiorcom przemysłowym, którzy chcą lepiej gospodarować surowcami pierwotnymi oraz zmniejszać szkodliwe emisje do atmosfery. W ramach tego programu można starać się o wsparcie NFOŚiGW na inwestycje np. ograniczające emisję dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu czy pyłów.

W przypadku pierwszej osi priorytetowej POIiŚ 2014-2020 finansowane jest np. wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, czy efektywności energetycznej w budynkach.

Z kolei trzeci program - jak tłumaczy fundusz - ma wspomagać przedsiębiorców w budowie, modernizacji oraz efektywnym wykorzystaniu systemów ciepłowniczych i chłodniczych. Chodzi o takie inwestycje, dzięki którym do produkcji ciepła bądź chłodu wykorzystuje się co najmniej: 50 proc. energii ze źródeł odnawialnych, lub 50 proc. ciepła odpadowego, lub 75 proc. ciepła pochodzącego z kogeneracji, lub w 50 proc. wykorzystuje się połączenie energii z OZE oraz ciepła.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
WAŻNE TERMINY

3.01.2022– 30.12.2022 - inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

1–31.12.2022 - dopłaty do składek ubezpieczenia zwierząt