Rolnicy stracą jednak maszyny i grunty? Windykacja budzi wiele emocji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2017,14:30 Aktualizacja: 20-09-2017,14:45
A A A

- Zamierzam podjąć rozmowy z resortem sprawiedliwości w sprawie przepisów wyłączających spod egzekucji komorniczej m.in. maszyny i grunty rolne - zapowiedział Marek Chrzanowski, szef Komisji Nadzoru Finansowego.

Podczas otwarcia Forum Liderów Bankowości Spółdzielczej mówił m.in. o rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 2 sierpnia, wyłączającym spod egzekucji komorniczej np. maszyny rolnicze i nieruchomości rolne. Rozporządzenie jest krytykowane przez sektor bankowy, jako uniemożliwiające kredytowanie rolnictwa.

komornik, zajęcie komornicze, egzekucja sądowa, ministerstwo sprawiedliwości,  Zbigniew Ziobro

Czego komornik nie zabierze rolnikowi? Rozporządzenie wreszcie podpisane

Wreszcie podpisane zostało rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji sądowej. Procedowanie dokumentu trwało bardzo długo (od...

- Zbieramy dane, jaki jest wpływ tego rozporządzenia na funkcjonowanie banków spółdzielczych i komercyjnych - powiedział Chrzanowski. Dodał, że dysponując tymi danymi zamierza w przyszłym tygodniu podjąć rozmowy z MS w tej sprawie. - Nie zostaniecie państwo sami z tym problemem - mówił.

Nawiązując do głównych problemów banków spółdzielczych odniósł się do hasła Forum "odważnie i rozważnie". Zdaniem szefa KNF rozwaga powinna towarzyszyć bankom spółdzielczym przy akcji kredytowej, m.in. z uwagi na relatywnie wysokie ryzyko kredytowania przy relatywnie niskim poziomie rezerw celowych.

Wspomniał też o wprowadzonym niedawno 3-procentowym buforze ryzyka systemowego dla sektora bankowego. - Nie chciałbym, aby wprowadzenie bufora ryzyka systemowego oznaczało efektywne podniesienie wymaganego współczynnika kapitałowego w bankach spółdzielczych o 3 punkty procentowe - powiedział. Zapowiedział regulacje KNF w tej sprawie.

Nawiązując do "odwagi", powinna ona cechować banki spółdzielcze przy akcji dywidendowej, bo może to zahamować obserwowany od 2012 roku odpływ udziałowców.

Jacek Bartkiewicz, członek zarządu NBP zwracał z kolei uwagę, że banki spółdzielcze bardzo dobrze sobie radzą w sytuacji niskich stóp procentowych. - Wyniki się poprawiają, dynamika depozytów sektora banków spółdzielczych jest dwukrotnie szybsza niż komercyjnych - mówił.

Dodał, że jako sektor mogą być trzecim co do wielkości bankiem w Polsce, ale powinny podjąć dalsze działania integracyjne. 
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj