Kto pierwszy, ten lepszy w "wyścigu" po pomoc do sprzedanej pszenicy. Rolnicy: To nie do przyjęcia!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2023,13:35 Aktualizacja: 14-06-2023,13:37
A A A

Jeśli ogłasza się program pomocowy, to wsparcie w jego ramach należy się każdemu rolnikowi, a nie tylko tym, którzy będą w stanie szybko złożyć wniosek – wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR).

Chodzi o dopłaty do sprzedanej po 15 kwietnia pszenicy (oraz gryki), na które wnioski od 12 czerwca przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W pierwszych dwóch dniach naboru do ARiMR wpłynęło 12 tys. wniosków (szczegóły są tutaj). Jest z nim jednak zasadniczy problem, na który wskazuje wielkopolski samorząd rolniczy.

„W tym naborze obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy. Większość rolników dopiero w chwili ogłoszenia naboru dowiedziała się, że te wnioski będą przyjmowane i realizowane na zasadzie kolejności zgłoszenie. Rozporządzenie w tej sprawie nie było konsultowane z izbami rolniczymi. W zasadzie wszystkie obecnie uchwalane rozporządzenia dotyczące pomocy dla rolników nie są z nami konsultowane” – ubolewa WIR. 

lir, lubelska izba rolnicza, pomoc, silos, zboże, kwalifikowalność, koszty

Potrzebna zmiana w programie dopłat do silosów na zboża. Chodzi o ważną datę

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej (LIR), odpowiadając na liczne głosy rolników, apeluje o wydłużenia okresu uznawania kwalifikowalności kosztów związanych z budową i montażem silosów zbożowych w nowym programie pomocowym. Jak...

W jej ocenie, przyjęcie takiej zasady jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Dzieli ona rolników, co w obecnej sytuacji rynkowej jest nie do przyjęcia.

„Nie rozumiemy, dlaczego Pan Minister zdecydował się na takie rozwiązanie. W tych dniach otrzymujemy bardzo dużo telefonów od oburzonych tą sytuacją rolników. Naszym zdaniem, jeśli ogłasza się taki program, to wsparcie należy się każdemu rolnikowi, a nie tylko tym, którzy będą w stanie szybko złożyć wniosek” – zaznacza Izba w swoim wystąpieniu do ministra rolnictwa Roberta Telusa.

Zaapelowała ona w nim o pilną nowelizację rozporządzenia. Co istotne, o takie działanie proszą również pracownicy biur powiatowych ARiMR, którzy „spotykają się z słusznym gniewem i oburzeniem rolników składających wnioski”.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej