Potrzebna zmiana w programie dopłat do silosów na zboża. Chodzi o ważną datę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-06-2023,12:15 Aktualizacja: 14-06-2023,12:20
A A A

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej (LIR), odpowiadając na liczne głosy rolników, apeluje o wydłużenia okresu uznawania kwalifikowalności kosztów związanych z budową i montażem silosów zbożowych w nowym programie pomocowym.

Jak przekonuje w swoim wystąpieniu, mając na uwadze przedłużający się kryzys na polskim rynku zbóż i rzepaku, który bezpośrednio jest związany z konfliktem zbrojnym na Ukrainie i zdjęciem ceł, państwo polskie, jak i Unia Europejska, powinny mieć na celu realne przeciwdziałanie i łagodzenie skutków bezcłowego importu.

„Informacja o programie pomocowym na budowę i montaż silosów zbożowych spotkała się z zainteresowaniem szerokiej grupy rolników, chcących rozbudować potencjał magazynowy gospodarstw, a przez to być mniej wrażliwymi na wahania cenowe płodów rolnych” – wskazuje lubelski samorząd rolniczy.

Przypomina ponadto, że pierwsze doniesienia o zaplanowanej pomocy i dofinansowaniu do budowy i montażu silosów zbożowych pojawiły się już po rozmowach w ministerstwie rolnictwa 29 marca, w których uczestniczyły m.in. izby rolnicze. Ustalono wówczas wsparcie rozwoju infrastruktury transportowej, magazynowej, przeładunkowej i budowy silosów zbożowych.

„Nawiązując do powyższego, Zarząd LIR zwrócił się z wnioskiem o wydłużenie okresu kwalifikowalności kosztów związanych z budową i montażem silosów zbożowych, by dzień uznania tychże kosztów przyjąć na 30 marca 2023 r., czyli na dzień przekazania do opinii publicznej założeń zawartego porozumienia” – zaznacza Izba.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu