Będą dopłaty do produkcji koni? Minister obiecuje pomóc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2017,9:15 Aktualizacja: 13-01-2017,9:20
A A A

Konie objęte systemem płatności bezpośrednich już od 2018 roku? Ministerstwo rolnictwa zapowiada gruntowne przeanalizowanie możliwości prawnych w tym kierunku.

Taką deklarację złożył szef resortu Krzysztof Jurgiel, który wraz z wiceministrem Rafałem Romanowskim na początku roku spotkali się z przedstawicielami Polskiego Związku Hodowców Koni.

Temat braku koni w systemie płatności bezpośrednich w Polsce - w przeszłości podnoszony przez PZHK niejednokrotnie - był też przewodnim podczas tego spotkania.

konie, Fundację Viva, japonia, transport koni do japonii

Weterynarze protestują przeciwko wysyłaniu koni do japońskich rzeźni

Polska zamierza wywozić konie do japońskich rzeźni. Zdaniem ekspertów, takie transporty narażą zwierzęta na silny stres. List w tej sprawie do ministra rolnictwa podpisało 1200 weterynarzy, a pod petycją zebrano już prawie 100 tys....
"Minister rolnictwa ze zrozumieniem odniósł się do informacji o postępującym spadku pogłowia koni, szczególnie w Polsce wschodniej i południowo-​wschodniej, co jest efektem między innymi nierównego traktowania koni w porównaniu z innymi gatunkami zwierząt gospodarskich (bydło, owce, kozy) i zadeklarował, że ponownie zostaną przeanalizowane możliwości wprowadzenia koni do systemu płatności bezpośrednich od 2018 r." - relacjonuje PZHK.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w zeszłorocznej odpowiedzi na takie wystąpienie hodowców, resort rolnictwa wskazał na istotną barierę. Chodzi o to, że objęcie koni płatnościami związanymi z produkcją wymagałoby zmiany prawa na szczeblu unijnym. A to wiąże się z koniecznością uzyskania zgody innych państw członkowskich na takie działania.

Podczas rozmów z kierownictwem ministerstwa reprezentanci PZHK wspomnieli także swój inny postulat, czyli podwyższenie dopłat do klaczy objętych programami ochrony zasobów genetycznych.


konie, Fundację Viva, japonia, transport koni do japonii

Konie nie pojadą do Japonii. Wywóz wstrzymały protesty?

Inspekcja Weterynaryjna nie prowadzi negocjacji z Japonią na temat wysyłania koni do tego kraju, dlatego w najbliższej przyszłości nie jest tam możliwy eksport tych zwierząt. Do urzędu wpłynęło ok. 3 tys. podpisów obrońców zwierząt...
"W 2016 r. MRiRW deklarowało, że dopłaty zostaną podwyższone od 2017 r., natomiast do dnia dzisiejszego Związek nie otrzymał oficjalnej informacji w tej sprawie" - czytamy w relacji ze spotkania.

Ponadto związkowcy z PZHK oficjalnie przypomnieli wyrażone już w 2013 r. negatywne stanowisko w sprawie uznania koni za zwierzęta towarzyszące.

Co i raz pojawiają się bowiem postulaty różnych organizacji zmierzające ku zmianie statusu koni ze zwierząt gospodarskich na towarzyszące (jak np. pies czy kot), co oznaczałoby, iż nie mogłyby podlegać ubojowi.

"W trakcie dyskusji nt. chowu koni mięsnych, obie strony zgodnie podkreślały, że z punktu widzenia dobrostanu koni, jak również interesów polskich producentów, najlepszym rozwiązaniem jest eksport mięsa końskiego do krajów trzecich. Poinformowano także, że m.in. w trosce o dobrostan koni Związek pracuje obecnie nad Kodeksem dobrych praktyk w hodowli koni" - wskazuje PZHK.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu