Konie nie pojadą do Japonii. Wywóz wstrzymały protesty?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2016,11:35 Aktualizacja: 12-08-2016,12:03
A A A

Inspekcja Weterynaryjna nie prowadzi negocjacji z Japonią na temat wysyłania koni do tego kraju, dlatego w najbliższej przyszłości nie jest tam możliwy eksport tych zwierząt. Do urzędu wpłynęło ok. 3 tys. podpisów obrońców zwierząt pod petycją wyrażającą sprzeciw w tej sprawie.

Przeciwko wysyłaniu koni do Japonii protestowała m.in. Fundacja Viva, która zbiera podpisy pod petycją wyrażającą sprzeciw w tej sprawie. Chodzi głównie o to, że transport drogą morską może trwać nawet 30 dni.

eksport koniny do Japonii, mięso końskie

Nowe warunki eksportu koniny do Japonii

Władze japońskie 14 stycznia poinformowały o ostatecznej akceptacji nowych warunków eksportu koniny z Polski. Nowe wymagania zostały określone w świadectwie zdrowia dla mięsa końskiego i produktów powstałych z niego oraz wymogach w...

Główny Lekarz Weterynarii odnosząc się do otrzymanych petycji, poinformował w komunikacie, że nie jest inicjatorem podjęcia negocjacji ze stroną japońską w tej sprawie. Wyjaśnia, że procedura uruchomienia japońskiego rynku zbytu koni przeznaczonych do uboju, wszczęta została na wniosek zainteresowanych związków branżowych, w tym organizacji zrzeszających hodowców koni w Polsce, jak również odbiorców po stronie japońskiej.

Rola Głównego Lekarza Weterynarii w tej sprawie ogranicza się wyłącznie do uzgodnienia ze stroną japońską warunków weterynaryjnych, zgodnych z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa krajowego, prawa Unii Europejskiej oraz zgodnie z rekomendacjami Kodeksu Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

"Do chwili obecnej kwestie weterynaryjne nie były przedmiotem negocjacji ze stroną japońską. Żaden eksport nie jest zatem przewidziany ani obecnie, ani w dającej się przewidzieć na dzień dzisiejszy przyszłości" - poinformowano w komunikacie.

Polska jest trzecim (po Włoszech i Hiszpanii) producentem mięsa końskiego w Europie. Pogłowie koni jest szacowane na ok. 220 tys. sztuk.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!