W razie awarii dostawy prądu wrócą szybciej niż zwykle

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2016,12:35 Aktualizacja: 17-06-2016,13:06
A A A

Spółka Enea Operator wprowadziła w swojej sieci innowacyjną technologię pozwalającą na automatyczne wykrywanie uszkodzeń i ograniczanie ich zasięgu do miejsca wystąpienia. Pozwala to na niemal natychmiastowe przywrócenie dostaw prądu do odbiorców.

Rozwiązanie było testowane w ostatnich tygodniach na obszarze Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina i Inowrocławia. Testy zakończyły się pomyślnie, system będzie wdrażany na innych miejscach.

rachunek za prąd, energia elektryczna, e-mail, prąd, eFaktura za energię elektryczną, PGE, oszustwo

Uważaj, oszuści rozsyłają fałszywe faktury za prąd

PGE ostrzega przed fałszywymi fakturami elektronicznymi, które wysyłane są do klientów spółki. Dla bezpieczeństwa nie należy otwierać wiadomości zatytułowanej "eFaktura za energię elektryczną (numer)" - zaapelowała w...

Do tej pory przerwy w dostawach prądu mogły trwać nawet wiele godzin, bo miejsce usterki musieli zlokalizować elektromonterzy. W przypadku nowej technologii, system automatycznie wznawia dostawy prądu w ciągu nawet kilkudziesięciu sekund.

- Rozwiązanie polega na tym, że w przypadku awarii, informacja trafia do centralnego systemu zarządzającego siecią. Automatycznie lokalizowane jest miejsce wystąpienia usterki, system potrafi znaleźć inny sposób zasilenia danego obszaru i sam dokona przełączenia - powiedziała Danuta Tabaka, rzeczniczka spółki Enea Operator.

Dodała, że możliwa jest też taka funkcjonalność, w której system sugeruje sposób dokonania przełączenia, ale decyzję podejmuje dyspozytor. Testy rozwiązania prowadzone były od maja na obszarze Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina i Inowrocławia.

- Te punkty różnią się od siebie: w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego wybraliśmy tereny leśne i przewody napowietrzne, w przypadku Inowrocławia testowaliśmy system na terenie zurbanizowanym i w przypadku kabli pod ziemią - ujawniła Tabaka.
farma wiatrowa, elektrownia wiatrowa, wiatraki, energetyka wiatrowa, enea, energia elektryczna, elektrownia wodna

Enea stawia na wiatraki. Nowa farma już produkuje prąd

14,1 MW mocy ma nowo otwarta farma wiatrowa Baczyna w woj. lubuskim. Do użytku oddała ją Enea Wytwarzanie, a wyprodukowana przez wiatraki energia elektryczna będzie trafiała do sieci dystrybucyjnej Enei Operator. Farma wiatrowa powstała w...

System ma być wdrażany na kolejnych obszarach. Trzonem budowy inteligentnej sieci na obszarze działania Enei Operator jest modernizacja stacji transformujących średnie napięcie na niskie, wdrożenie aplikacji do zarządzania inteligentną siecią oraz instalacje inteligentnych liczników.

Spółka instaluje również tzw. liczniki bilansujące w stacjach transformatorowych. Mają one ułatwić m.in. ograniczenie poziomu strat energii w sieci, ewentualnych kradzieży infrastruktury, a także pozwolą na bieżące monitorowanie obciążenia sieci, co podniesie poziom bezpieczeństwa energetycznego.

Enea dostarcza prąd mieszkańcom północno-zachodniej Polski i sprzedaje prąd na terenie całego kraju. Firma ma około 2,5 miliona klientów.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu