Ukraińcy inwestują w rynek jajeczny. Zagrożenie dla polskich producentów?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KIPDIP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2018,11:05 Aktualizacja: 12-07-2018,11:49
A A A

Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi ukraińskiej firmie Ovostar umocnienie swojego zasięgu sprzedaży na rynku Unii Europejskiej.

Grupa Ovostar Union N.V. - wiodący producent jaj i przetworów na Ukrainie - w marcu 2018 roku nabyła 89 procent udziałów w spółkach SIA OE Product i  SIA Gallusman, zlokalizowanych na Łotwie i zainwestuje w budowę nowych ferm drobiu w kraju bałtyckim.

Z informacji, które uzyskała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz wynika, że firma planowała budowę ferm drobiu w miejscowości Valka, ale obecnie rozważa inwestycję w regionie Tukums. W realizacje projektu  zaangażowana jest spółka Gallusman, najprawdopodobniej obecnie trwają rozmowy na etapie uzyskiwania pozwoleń z lokalnymi władzami. Pojawiły się informacje, że inwestycja mogłaby powstać na łącznej powierzchni 94 hektarów.

salmonella, drób, jajka, mięso, walka z salmonellą, salmonelloza

Producenci drobiu walczą z salmonellą

Zachorowania na salmonellozę stanowią coraz poważniejszy problem - ich liczba od dwóch lat systematycznie rośnie, przekraczając 10 tys. przypadków rocznie. Jednym z głównych źródeł zakażeń są jaja i drób, w...


- Pierwsza z zależnych jednostek OE Product to przedsiębiorstwo handlowe, profil drugiej spółki to produkcja jaj kurzych w skorupkach. Nabycie udziałów, uczyniło OE Product oficjalnym przedstawicielem Ovostaru na europejskim rynku. Nowe inwestycje mają za zadanie zwiększyć możliwości marketingowe na rynku UE - rozszerzyć asortyment dla konsumentów detalicznych i innych gałęzi przemysłu spożywczego - twierdzi Katarzyna Gawrońska, główny specjalista Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

- Uwagę przykuwa fakt, że firma OE Product została założona pod koniec 2014 roku jako wyłączny przedstawiciel Ovostar Union GC. Podmiot ten już w 2016 roku korzystał z kwot importowych na przywóz produktów z Ukrainy, pomagając rozszerzyć sprzedaż Ovostaru na rynku UE.  Od jesieni 2017 roku spółka ta mogła się również zająć importem jaj w skorupkach klasy A, z uwagi na przyzwolenie Komisji Europejskiej uzyskane w ubiegłym roku - zaznacza Gawrońska.

drób, eksport drobiu do Chin, mięso, eksport, polski drób do Chin

Polski drób w Chinach to kapitalna szansa dla naszego drobiarstwa

3 lipca został podpisany bilateralny protokół, dotyczący mięsa drobiowego eksportowanego z Polski do Chin. Intensywne prace nad ustaleniem ostatecznego brzmienia treści protokołu trwały od stycznia 2018 roku. Były one możliwe dzięki wydanej...
Podmiot OE Product  będzie reprezentował interesy dwóch ukraińskich zakładów należących do grupy spółek Ovostar Union N.V.: producenta jaj w skorupach - Yasensvit Ltd oraz producenta produktów jajecznych - Ovostar Ltd.

Katarzyna Gawrońska przypomina, że oba zakłady posiadają zezwolenie instytucji unijnych na eksport swoich produktów do Wspólnoty. Ovostar już od dłuższego czasu prowadzi sprzedaż przetworów jajecznych do UE, a od października 2017 roku także jaj w skorupkach klasy A.  Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi jednak ukraińskiej firmie umocnienie swojego zasięgu na lukratywnym rynku europejskim.

- Warto zauważyć, że grupa koncentruje produkcję na Ukrainie, ale swoją działalność biznesową poprzez spółki zależne rozszerza w innych regionach świata.  Dla przykładu, ukraińska firma po analizie potencjału i perspektyw dalszej ekspansji na rynek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które są w tej chwili kluczowym odbiorcą jaj w skorupkach i produktów jajecznych z Ukrainy, podjęła decyzję o otwarciu w 2018 roku spółki w Dubaju - informuje Katarzyna Gawrońska.

drób, Tajwan, eksport, eksport drobiu, ptasia grypa, Polska wolna od epidemii grypy ptaków, grypa ptaków

Polski drób dopuszczony na tajwański rynek

Władze Tajwanu uznały Polskę za kraj wolny od epidemii grypy ptaków (HPAI) i ponownie otworzyły tamtejszy rynek dla eksportu polskiego drobiu - poinformował resort rolnictwa. Ptasia grypa pojawiła się w Polsce na początku grudnia 2016 r. -...
- Grupa posiada 100 proc. udziałów w przedsiębiorstwie handlowym OAE Food Trade FZE. Jednostki, które nadzoruje są także zarejestrowane na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych - dodaje.

Plany budowy na Łotwie są niepojące dla lokalnych producentów, ale zdaniem KIPDiP zaostrzy to jeszcze bardziej  konkurencję w handlu wewnątrzwspólnotowym. Obawy branży budzi przywóz towarów z Ukrainy na rynek Unii Europejskiej, który po chwili przestoju w 2017 roku, wrócił na ścieżkę wzrostu. 

Według statystyk, przez cztery miesiące tego roku, europejskie firmy sprowadziły ze Wschodu więcej towarów niż w całym roku 2017. Co ważniejsze, dzieje się tak nie tylko za sprawą zakupów produktów jajecznych, ale dynamicznie rosnących przesyłek jaj w skorupkach. 

Potwierdzają się też wcześniejsze przypuszczenia KIPDIP, że jaja kurze świeże będą trafiać na rynek unijny nie tylko w ramach  bezcłowych kontyngentów. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz podejrzewa, że ukraińskie przesyłki mogą "wygrywać" nawet z konkurencyjnością Amerykanów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

WAŻNE TERMINY

Od 2.01.2023- 29.12.2023 - rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych lub ASF, mogą starać się o środki finansowe na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Od 15.03.2023-15.05.2023 - nabór wniosków "Płatności bezpośrednie i powierzchniowe"

Od 3.04.2023- 30.09.2023 - koła gospodyń wiejskich mogą ubiegać o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności statutowej

Do 18.04.2023 - można ubiegać się o wsparcie w ramach trzech interwencji finansowanych ze środków unijnych

Do 31.05.2023 - są przyjmowane dokumenty od zainteresowanych pomocą z budżetu krajowego do przezimowanych rodzin pszczelich

Od 24.05.2023 - hodowcy drobiu, bydła i świń, ubezpieczeni od ryzyka wystąpienia w ich gospodarstwach szkód spowodowanych salmonellą, będą mogli składać wnioski o dofinansowanie

Od 5.06.2023- 5.07.2023 - będzie można zgłaszać wnioski o wsparcie na budowę silosów oraz ich wyposażenie