Polmlek otwiera nowoczesny zakład mleczarski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-05-2017,15:20 Aktualizacja: 18-05-2017,12:57
A A A

Grupa Polmlek 23 maja oficjalne otworzy nowy zakład przetwórstwa koncentratu białek serwatkowych (WPC) i cukru mlecznego (laktozy). Z białka produkowanego w Lidzbarku powstają między innymi odżywki dla osób aktywnych fizycznie.

Zakład wyróżnia fakt, że cały proces produkcji jest w pełni kontrolowany i zautomatyzowany. Kompleks zbudowany jest w całości z betonu w technologii ślizgowej, dzięki czemu produkty pozyskiwane są w sterylnych warunkach. Docelowa zdolność produkcyjna to 6 milionów litrów serwatki na dobę.

mleko, cena mleka,  producenci mleka, mleczarnie

Mleko w UE tańsze trzeci miesiąc z rzędu

Producenci mleka w Unii Europejskiej już trzeci miesiąc z rzędu otrzymują niższe ceny za sprzedany surowiec. Pierwotne analizy Komisji Europejskiej mówiły o wzroście notowań w marcu. Okazuje się jednak, że była ona niższa, a w kwietniu...

Zakład w dużej mierze zbudowano przy udziale polskich inżynierów oraz rodzimych technologii. Jego budowa trwała nieco ponad rok, a doprowadzenie go do pełnej zdolności produkcyjnej zajęło sześć miesięcy. Uruchomienie produkcji nastąpiło 30 marca ubiegłego roku.

Proszkownia została wyposażona w urządzenia i systemy informatyczne, a instalacje w systemy zaworowe. Cały proces kontrolowany jest przez system informatyczny typu MES, dzięki czemu w każdym momencie możliwa jest analiza parametrów poszczególnych instalacji i ilości przerobionego surowca. Do procesów produkcyjnych zakład w 95 proc. wykorzystuje wodę wtórną uzyskaną z zagęszczenia serwatki.

Inwestycja warta jest 250 mln złotych i znajduje się na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Otwiera ona nowe perspektywy na zagospodarowania składników mleka tzn. daje możliwość wydzielenia z mleka i serwatki bardziej wyspecjalizowanych składników odżywczych, takich jak białka, cukry czy sole mineralne.

Uroczyste otwarcie fabryki, które odbędzie się 23 maja, wiąże się z uzyskaniem przez zakład pełnej mocy produkcyjnej. Od 3 miesięcy przerabia się tu od 2,5 do 3 milionów litrów serwatki dziennie.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu