Nowe herbicydy do powschodowego zwalczania chwastów w kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zl) | redakcja@agropolska.pl
22-04-2022,13:20 Aktualizacja: 22-04-2022,12:40
A A A

KALTOR 750 SG, KINGSLEY 750 SG, KINKEL 750 SG to nowe selektywne środki chwastobójcze o działaniu układowym, produkowane w nowoczesnej formulacji SG w postaci rozpuszczalnych w wodzie granul, przeznaczonych do sporządzania roztworu wodnego. W swoim składzie zawierają dwie substancje czynne o wzajemnie uzupełniających się mechanizmach działania: dikambę (600 g/kg) i nikosulfuron (150 g/kg). Producentem ww. herbicydów jest firma ROTAM AGROCHEMICAL EUROPE.

Dikamba zaliczana jest do herbicydów z grupy regulatorów wzrostu. Pobierana jest przez liście i korzenie chwastów, wewnątrz działa układowo. Zawiera substancje będące inhibitorami wzrostu i rozwoju roślin, które powodują karłowacenie), deformacje, a następnie zamieranie roślin (zasychanie). Nikosulfuron należy do inhibitorów działania syntetazy acetylomleczanowej (ALS) - wnika do rośliny głównie przez liście i szybko się w niej przemieszcza (wykazuje działanie układowe). Prowadzi do blokowania syntezy aminokwasów rozgałęzionych, a tym samym białek, co w konsekwencji powoduje zahamowanie wzrostu i rozwoju chwastów. Następuje to wkrótce po zastosowaniu środka, po czym obserwuje się stopniowe przebarwianie się roślin (chlorozy).

pole, zboża, młode zboża

Jak zwalczać chwasty wiosną w zbożach ozimych?

Główną zaletą wczesnowiosennego odchwaszczania ozimin jest szybka eliminacja chwastów. „Każdy dzień” obecności chwastów na polu to zwiększona konkurencja zbóż o składniki pokarmowe, wodę i światło. Ponadto...
KALTOR 750 SG, KINGSLEY 750 SG, KINKEL 750 SG należy stosować po wschodach kukurydzy, gdy rośliny znajdują się w fazie 2-8 liści i mają nie więcej niż 10-40 cm wysokości (BBCH 12-18). Maksymalna zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania tych preparatów to 0,25 kg/ha. Zalecana ilość wody to 200-300 l/ha (opryskiwanie średniokropliste).

Środki te należy stosować tylko raz w sezonie, wyłącznie z dodatkiem adiuwanta (np. Hasten, Codacide, Atpolan Bio, Break-Thru, Dash HC, Djeen, Elogium, Gondor, Olejan, Spartan, Spur, Trend, Wetting Plus, Validate)*. Dobór adiuwanta i jego dawki należy skonsultować z przedstawicielem producenta lub dystrybutora. Zastosowanie środków bez jego dodatku spowoduje obniżenie skuteczności zabiegu.

Środek najskuteczniej działa na chwasty znajdujące się we wczesnych fazach rozwojowych. Ciepła pogoda sprzyjająca rozwojowi roślin wzmaga skuteczność działania środka. Chwasty wrażliwe zwalczane przez te herbicydy to: chwastnica jednostronna, komosa biała, rdest plamisty, rdest powojowy, rumian polny, tasznik pospolity, tobołki polne. Wśród chwastów średnio wrażliwych wymienić należy: gwiazdnicę pospolitą, fiołek polny, ostrożeń polny, przytulię czepną.

*Dane własne Rotam Agrochemical Europe

Poleć
Udostępnij