Będą ustalać normy w zakresie czystych technologii węglowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-10-2015,12:15 Aktualizacja: 14-10-2015,12:43
A A A

14 października w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie Grupa Azoty i AGH podpisały porozumienie dotyczące współpracy nad technologią zgazowania węgla.

W ramach zawartego porozumienia AGH oraz Grupa Azoty będą współpracować przede wszystkim w obszarze rozwoju czystych technologii węglowych i ich wdrożenia w skali przemysłowej w Polsce.

program kawka, ochrona środowiska, Maciej Grabowski

Piece węglowe do wymiany. Gminy dostaną więcej pieniędzy

Trwa nabór wniosków do trzeciej edycji programu poprawy jakości powietrza KAWKA. Jego budżet to 800 mln zł, ale przy dużym zainteresowaniu zostanie zwiększony. Do tej pory dzięki akcji poprawiło się powietrze w ponad 50 gminach. - W...
Prowadzone wspólnie projekty będą dotyczyły między innymi badania doboru i przygotowania węgla do zgazowania, wykorzystania go w procesach chemicznych, opracowania technologii wykorzystania żużli i popiołów otrzymanych w procesie zgazowania węgla czy warunków procesowych, energetycznych i emisyjnych zgodnych z wymogami Unii Europejskiej.

Jak deklarują strony rozwój czystych technologii jest niezbędny, aby umożliwić spełnienie unijnych celów w zakresie globalnych zmian klimatu, ale jest również ważnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju innowacji w Unii Europejskiej.

Nowe technologie niskoemisyjne mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i tworzenia nowych miejsc pracy, a także wzrostu gospodarczego.

Minister skarbu Andrzej Czerwiński zauważył, że rozwój technologii alternatywnego wykorzystania węgla potwierdza, ze węgiel to jedno z najważniejszych bogactw naturalnych Polski.

- Nasze górnictwo, dzięki skutecznej restrukturyzacji oraz projektom inwestycyjnym, jak ten realizowany w Grupie Azoty, ma olbrzymie szanse wejść na trwałą ścieżkę stabilnego rozwoju. Przyczyni się tez do unowocześniania polskiej gospodarki i bezpiecznej reindustrializacji kraju - zaznaczył.

Energetyka węglowa to przeszłość. Sektor musi być mniej emisyjny

- Nie wycofujemy się z węgla, ale też nie będziemy rozbudowywać mocy w energetyce opartej na węglu - mówi wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz. Najważniejsza jest modernizacja energetyki węglowej w kierunku mniej emisyjnej. Pietrewicz...
Prezes zarządu Grupy Azoty Paweł Jarczewski powiedział, że w Grupie Azoty od lat intensywnie pracujemy nad dywersyfikacją dostaw strategicznych surowców do produkcji.

- Celem kontynuowanych prac nad projektem zgazowania węgla jest zapewnienie Grupie Azoty gazu syntezowego do jego dalszego przetwórstwa. W swoich działaniach badawczo-rozwojowych stawiamy na innowacyjne, niskoemisyjne technologie, które chcemy rozwijać z najlepszymi polskimi naukowcami. Stąd też nasza decyzja o współpracy właśnie z AGH - tłumaczył prezes.

Rektor AGH prof. Tadeusz Słomka przypomniał, że Akademia Górniczo-Hutnicza od początku istnienia jest uczelnią mocno powiązaną z jednostkami gospodarki narodowej.

- Realizując konkretne zadania dla polskiego przemysłu z takimi partnerami jak Grupa Azoty mamy pewność stworzenia silnych zespołów badawczych pracujących nad konkretnymi wyzwania z jakimi mierzy się Polska. Dodam, że będzie to jeden z największych realizowanych przez AGH, wspólnie z partnerem przemysłowym, projektów - podkreślił rektor.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu