Wyborcy zdecydują, jak traktować zwierzęta hodowlane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tadeusz Zachurski (PAP), (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2018,15:25 Aktualizacja: 03-11-2018,16:27
A A A

Kalifornijczycy przy okazji wyborów 6 listopada zagłosują w referendum na temat traktowania zwierząt hodowlanych. W tym stanie łączy się często z wyborami głosowanie w sprawie propozycji lokalnych władz lub będących inicjatywą obywatelską.

Wprowadzona tym razem do kart wyborczych propozycja przewiduje m.in. zakaz trzymania trzody chlewnej, kur i innych zwierząt hodowlanych w klatkach.

Globalna Koalicja na Rzecz Dobrostanu Zwierząt, dobrostan zwierząt, Stowarzyszenie Otwarte Klatki

Firmy spożywcze pochylają się nad dobrostanem zwierząt

Nestle, Sodexo, Unilever, Ikea Food Services, Aramark, Compass Group oraz Elior Group stworzyły Globalną Koalicję na Rzecz Dobrostanu Zwierząt w ramach, której będą dążyły do poprawy warunków życia zwierząt hodowlanych. Wśród...

"Propozycja 12" jest jednym z setek postulatów, które z inicjatywy wyborców w poszczególnych stanach zostaną poddane pod głosowanie.

Amerykańska konstytucja nie przewiduje możliwości przeprowadzenia referendum obejmującego wszystkich wyborców na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Owa propozycja formalnie nazwana "Ustawą o zapobieganiu okrucieństwu wobec zwierząt hodowlanych" (Prevention of Cruelty to Farm Animals Act) przewiduje wprowadzenie w Kalifornii zakazu sprzedaży kurzych jaj i mięsa od zwierząt, które są hodowane w klatkach i małych zamkniętych pomieszczeniach.

Określa "okrutne warunki" hodowli w przypadku, gdy na jedno cielę przypada w oborze mniej niż 43 stopy kwadratowe (ok. 4 m kw.), na jedną świnię w chlewie mniej niż 24 stopy kwadratowe (ok. 2,2 m kw.), a na jedną kurę nioskę mniej niż 144 cale kwadratowe (ok. 929 cm kw.).

dobrostan zwierząt, drób, bydło, kozy, owce, komisja europejska, janusz wojciechowski, Europejski Trybunał Obrachunkowy

Dobrostan zwierząt pod kontrolą trybunału. W Polsce również

Europejski Trybunał Obrachunkowy przedstawił unijne inicjatywy mające zapewnić przestrzeganie przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt oraz poprawienie koordynacji działań w tym zakresie i wspólnej polityki rolnej. Dokument opiera...

W przypadku zatwierdzenia "P12" w wyborach 6 listopada "nowy metraż" dla zwierząt hodowlanych będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 r.

Kalifornia z 40 mln mieszkańców jest najludniejszym stanem i tym samym największym rynkiem na produkty spożywcze, więc zaaprobowanie propozycji może - zdaniem ekspertów - spowodować wzrost cen w całych Stanach Zjednoczonych.

Dlatego ta, wydawałoby się, marginalna propozycja ma znaczenie nie tylko dla hodowców w Kalifornii, ale też w całym kraju i dla eksporterów mięsa na rynek amerykański.

Wśród zwolenników "Propozycji 12" znajdują się wpływowe i zasobne finansowo organizacje miłośników zwierząt, organizacje ekologiczne, stanowy oddział Partii Demokratycznej w Kalifornii, związki zawodowe pracowników rolnych United Farm Workers oraz organizacja ochrony konsumentów Center for Food Safety.

Do przeciwników należą m.in. Kalifornijskie Stowarzyszenie Farmerów Drobiu i Narodowa Rada Producentów Wieprzowiny.


Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement