Rolnictwo trucicielem?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Dariusz Kucman | redakcja@agropolska.pl
26-11-2015,8:20 Aktualizacja: 25-11-2015,22:12
A A A

W skali całego świata rolnictwo jest drugą z kolei przyczyną zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Tak przynajmniej twierdza naukowcy z Niemiec, Cypru, Arabii Saudyjskiej oraz Harvard University.

Zrobili oni bardzo kompleksowe badania, jeśli chodzi o źródła zanieczyszczenia powietrza oraz wpływ tego zjawiska na ludzi, korzystając m.in. ze statystyk zdrowotnych. Wyniki zaprezentowało jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych czasopism naukowych – „Nature”.

Według badaczy, zanieczyszczenie powietrza zabija więcej osób niż HIV i malaria razem. Największe śmiertelne żniwo zbiera ono w Chinach (ok. 1,4 mln zgonów rocznie), a także w Indiach (645 tys.) i Pakistanie (110 tys.).

Dramat w chlewni pod Gorzowem. Padło 250 świń

21 lipca w chlewni należącej do Stacji Hodowli Roślin Strzelce Oddział Małyszyn koło Gorzowa Wlkp. udusiło się 250 świń. Bezpośrednią przyczyną dramatu była najprawdopodobniej awaria prądu, która spowodowała kompletne wyłączenie systemu...

Opisane przez „Nature” badania wskazują, że w skali całego świata na pierwszym miejscu wśród przyczyn zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza jest ogrzewanie domów i gotowanie posiłków z pomocą drewna i innych biopaliw w krajach rozwijających się. Ale już na drugim miejscu w tym zestawieniu znajduje się rolnictwo.

W jaki sposób ta gałąź gospodarki przyczynia się do zatruwania atmosfery? Badacze wskazują tu na emisje amoniaku z nawozów i zwierzęcych odchodów. Zwłaszcza że ten amoniak łatwo łączy się z siarczanami i azotanami pochodzącymi odpowiednio z elektrowni i samochodowych spalin, tworząc „zabójczą” mieszankę.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu