Papież ma receptę na walkę z głodem

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-10-2017,13:25 Aktualizacja: 16-10-2017,13:43
A A A

Papież Franciszek apelował w poniedziałek w Rzymie w wystąpieniu na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) o rozwiązanie konfliktów na świecie i powstrzymanie zmian klimatycznych, bo tylko tak można położyć kres głodowi.

Franciszek odwiedził siedzibę FAO z okazji Światowego Dnia Żywności. W tym roku obchodzony jest on pod hasłem "Zmienić przyszłość migracji. Inwestować w bezpieczeństwo żywnościowe i rozwój wiejski".

głód na świecie, niedożywione dzieci, głodujące dzieci, Polska Akcja Humanitarna, Światowy Dzień Żywności

Dziś Światowy Dzień Żywności. Setki milionów ludzi nie mają co jeść

Spośród ponad 800 mln ludzi cierpiących z powodu głodu na świecie, aż 60 proc. żyje w strefach zbrojnego konfliktu - podkreśla Polska Akcja Humanitarna. 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. Z tej okazji PAH, która...

W przemówieniu papież podkreślił, że walka w głodem na świecie wymaga rozwiązania trwających konfliktów i reakcji na zmiany klimatyczne. One - jak zaznaczył - stanowią źródło problemów.

Aby rozwiązać konflikty, będące przyczyną migracji i niedożywienia milionów ludzi konieczne jest "totalne zobowiązanie na rzecz stopniowego i systematycznego rozbrojenia, przewidzianego w Karcie Narodów Zjednoczonych, jak i położenie kresu ponurej pladze handlu bronią" - oświadczył papież.

- Trzeba zaproponować zmianę stylu życia, wykorzystania zasobów, kryteriów produkcji, konsumpcji - apelował Franciszek. Wzywał do zwalczania zjawiska marnowania żywności. - Nie możemy myśleć: inny to zrobi - dodał.

Papież zaapelował o konkretną i praktyczną zgodę, by uniknąć najtragiczniejszych skutków zmian klimatycznych, które spadają na najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych. Skrytykował zaniedbania wobec delikatnej równowagi ekosystemów i chęć manipulowania planetą oraz jej kontrolowania.

- Konieczne jest nie tylko zagwarantowanie produkcji i sprawiedliwej dystrybucji owoców ziemi, co musi być kwestią oczywistą, ale zapewnienie każdemu człowiekowi prawa do wyżywienia zgodnie z własnymi potrzebami. To cel, w którym stawką jest wiarygodność całego międzynarodowego system - oświadczył Franciszek.

Na koniec papież oświadczył, że zmniejszenie liczby osób do nakarmienia to fałszywe rozwiązanie problemu głodu na świecie.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu