Korei Północnej grozi głód. Takiej suszy nie było od 100 lat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2015,13:00 Aktualizacja: 19-06-2015,20:49
A A A
Dotkniętej najgorszą od stu lat suszą Korei Północnej grozi klęska głodu. Pola ryżowe w całym kraju, nawet w najważniejszych regionach rolniczych, wysychają z powodu braku opadów. 
 
- Najgorsza susza od stu lat utrzymuje się uporczywie w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, powodując wielkie straty w rolnictwie - podała państwowa agencja KCNA. Uprawy ryżu, którego korzenie powinny być częściowo zanurzone w wodzie, są poważnie zagrożone.

Humanitarna katastrofa
 
Przedstawiciel ONZ w Korei Północnej Ghulam Isaczai już w maju ostrzegał, że krajowi grozi poważny kryzys z powodu najsłabszych opadów od ponad 30 lat.
 
W latach 90. Koreę dotknęła tragiczna klęska głodu, którą "The New Yorker" nazwał najbardziej nieudokumentowaną katastrofą humanitarną od czasów reżimu Pol Pota w Kambodży. Głód zabił od jednego do dwóch milionów osób.
 
- Od lat 90. ludzie nauczyli się uniezależniać od racjonowanych porcji żywności oferowanych przez państwo. Zmieniła się też do pewnego stopnia struktura rolnictwa, uprawy są bardziej zróżnicowane, a komunistyczny reżim może mieć większe rezerwy żywności niż dawniej, toteż groźba poważnej klęski głodowej jest mniejsza niż kilkadziesiąt lat temu - ocenia Isaczai.
 
Korea Północna jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych reżimów świata, a licząca 1,2 mld ludzi armia to jedyna grupa społeczna, która nie cierpi głodu.
 
W kwietniu ONZ zaapelował o przeznaczenie w tym roku 111 mln dol. na pomoc humanitarną dla Korei Północnej, w której co piąte dziecko jest karłowate z powodu niedożywienia.
 
Sumy przeznaczane przez agendy ONZ na pomoc dla Korei Północnej spadły z 300 mln w roku 2004 do niespełna 50 mln w roku ubiegłym.

Wstrzymana pomoc żywnościowa
 
W ostatnich latach Pjongjang przeprowadził bowiem kilka testów rakiet balistycznych, po których USA i ich sojusznicy tradycyjnie wycofywali obietnice pomocy żywnościowej, następnie reżim groził retorsjami i - jak zwykle - oskarżył Stany Zjednoczone o to, że winne są brakom żywności.
 
Mimo presji politycznej i sankcji gospodarczych Korea Północna rozwija program budowy broni nuklearnej. W kwietniu "Wall Street Journal" doniósł, że rozbudowała ona większy arsenał nuklearny niż przypuszczano. Korea Płn. ma 20 głowic nuklearnych; może podwoić tę liczbę w ciągu roku - podał "WSJ", cytując chińskich ekspertów. 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement