Chiny. "Spichlerz" kraju zagrożony ekstremalnymi warunkami pogodowymi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
09-08-2023,14:55 Aktualizacja: 09-08-2023,14:58
A A A

Po przejściu tajfunu Doksueri setki tysięcy hektarów upraw w północno-wschodnich prowincjach Chin, zwanych spichlerzem kraju, pozostaje pod wodą. Ministerstwo rolnictwa ostrzega, że powodzie mogą mieć "poważny wpływ" na produkcję rolną w Chinach. Bilans ofiar powodzi w Pekinie wzrósł do 33 – poinformowały w środę władze miasta.

Bilans ofiar powodzi, wywołanych tajfunem Doksuri, który uderzył pod koniec lipca w stolicę Chin, wzrósł w środę trzykrotnie, do 33 osób, w tym 5 ratowników, a 18 osób uważa się za zaginione.

„Spichlerz Chin” zagrożony

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rolnictwa ostrzegało, że ulewne deszcze wywołane przez tajfun Doksuri i nadciągający tajfun Khanun mogą mieć "poważny wpływ" na produkcję rolną w Chinach.

Doksuri uderzył pod koniec lipca w północno-wschodnie prowincje Chin Heilongjiang, Jilin i Liaoning.

wołowina, wołowina z kością, bydło mięsne, Chiny, eksport wołowiny, mięso wołowe, Jacek Zarzecki

Chiny zniosły zakaz importu dla polskiej wołowiny

Wołowina z kością będzie mogła być eksportowana do Chin. Taki komunikat ukazał się na stronie tamtejszego urzędu ds. ceł i otwarcia rynków. Zakaz zniosła Chińska Generalna Administracja Celna (GACC). "Mamy to!!! Chiny opublikowały...

Te trzy prowincje, wraz z Mongolią Wewnętrzną, nazywane są "spichlerzem Chin". Bogate w żyzne gleby prowincje dostarczają niemal jedną trzecią produkcji zbiorów zbóż, 45 proc. kukurydzy, 60 proc. soi i ok. 20 proc. ryżu.

W Harbinie, stolicy prowincji Heilongjiang, ewakuowano ponad 162 tys. osób, a ponad 90 tys. hektarów upraw znalazło się pod wodą – donosi główny dziennik rządowy "Renmin Ribao".

Tysiące hektarów upraw pod wodą

Według agencji Xinhua w mieście Shangzhi, na południowy wchód od Harbinu, zniszczeniu uległo ponad 42 575 hektarów upraw. W pierwszych czterech dniach sierpnia wystąpiły tam największe opady deszczu od 1957 r.

O co najmniej 43 mln juanów (24 mln PLN) strat z powodu zalania 14,5 tys. hektarów gruntów ornych w okolicach miasta Shulan w prowincji Jilin pisze portal Thepaper.cn.

Tymczasem z falą letnich upałów i suszy zmaga się nadal Mongolia Wewnętrzna.

Ponad 5 tys. strażaków walczyło z ok. 15 pożarami na dalekiej północy kraju, na granicy z Rosją i Mongolią.

Rekordowe temperatury i susza wpłynęły już negatywnie na jakość i ilość upraw nadających się do zbiorów i siewu latem, które jest ważnym sezonem dla rolnictwa na tych obszarach.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w zeszłym tygodniu, że osiem prowincji otrzyma 432 mln juanów (243 mln PLN) z funduszy pomocy powodziowej na wsparcie produkcji rolnej.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu