"Wstępy" pod czujnym okiem obrońców zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Ilona Pecka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2020,11:20 Aktualizacja: 02-03-2020,11:25
A A A

Jarmark Koński "Wstępy" rozpoczął się w Skaryszewie k. Radomia (woj. mazowieckie). Jak co roku jego przebieg obserwują przedstawiciele organizacji występujących w obronie zwierząt.

Impreza tradycyjnie rozpoczęła się w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu (potrwa do wtorku). Wiąże się z tym jego nazwa - "Wstępy" - od wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu.

Fundacja Inter Pares, Rodzone, gmina Radomin, Iwona Sawicka

Konie zostały otrute? A pomagały niepełnosprawnym dzieciom

Na terenie siedziby Fundacji Inter Pares w miejscowości Rodzone (gm. Radomin, woj. kujawsko-pomorskie) prawdopodobnie otrute zostały dwa konie. Trzeci przeżył. - Po południu zobaczyłam, że klacz Warka ma katar i problemy z oddychaniem. Zadzwoniłam...

Jarmark przez wiele lat budził zastrzeżenia organizacji występujących w obronie zwierząt. Zdaniem jej przedstawicieli na targu dochodziło m.in. do przypadków nocnego handlu końmi przeznaczonymi na mięso.

Animalsi starali się wykupić jak najwięcej zwierząt, które - według nich - skazane były na rzeź.

By - jak podkreślają władze Skaryszewa - nie dochodziło do takich sytuacji i aby zdjąć z miasta "odium końskiego piekła" – w 2019 roku wprowadzono bardziej rygorystyczny regulamin jarmarku.

"Wstępy" odbyły się przy współpracy z działającą na rzecz obrony zwierząt fundacją Centaurus.

- Samochody z końmi są wpuszczane na teren jarmarku dopiero od godziny 5 rano. Już na wjeździe stan zwierząt badają służby weterynaryjne. Obecni są tam także policjanci i przedstawiciele organizacji dbających o dobro zwierząt - podkreślił Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa.

janów podlaski, stadnina koni w janowie, rafał romanowski, Krystyna Skowrońska

Resort chce dorzucić pieniędzy stadninie. Był wniosek o 5 milionów

Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa podczas grudniowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów złożył wniosek o dokapitalizowanie stadniny w Janowie Podlaskim kwotą 5 mln zł. Nie został przegłosowany, a resort unika odpowiedzi na...

Dodał, że służby kontrolują paszporty koni, orzeczenia lekarskie o stanie zdrowia zwierząt oraz warunki ich transportu.

Według samorządowca, cieszące się długoletnią tradycją "Wstępy" mają być imprezą dla prawdziwych hodowców i miłośników tych zwierząt; niemile widziani są tutaj natomiast handlarze i eksporterzy koni.

- Po raz kolejny stajemy przed wyzwaniem, by sprostać historii i zorganizować imprezę, która przemienia się w Święto Konia. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby skaryszewska tradycja końskiego jarmarku wciąż przyciągała miłośników tych zwierząt oraz turystów - zaznaczył Piątek.

"Wstępy" przypominają ludowy festyn. Podczas jarmarku odbywają się występy kapel ludowych i prezentacja kuchni regionalnej, pokazy koni zimnokrwistych, rekonstrukcje historyczne.

Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych, sprzedawane są wyroby z wikliny, gliniane naczynia, rzeźby ludowe, tradycyjne wypieki. Według przekazów historycznych, jarmark koński w Skaryszewie organizowany jest od 1432 roku.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj