Wody Polskie odpowiadają na zarzuty NIK. Jest plan walki z suszą rolniczą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-03-2021,13:40 Aktualizacja: 25-03-2021,13:44
A A A

Wody Polskie opracowały Plan przeciwdziałania skutkom suszy. Dotyczy gospodarowania wodami w rolnictwie, przemyśle i gospodarce komunalnej - czytamy w oświadczeniu po publikacji NIK "Zapobieganie suszy rolniczej bez spójnego planu".

"Niemal 40 proc. obszarów rolnych i leśnych w Polsce jest ekstremalnie i silnie zagrożonych wystąpieniem suszy rolniczej. Nie zapobiegły temu działania dotyczące gospodarki wodnej podejmowane w okresie objętym kontrolą, ale też wcześniejsze. Nie były bowiem ani konsekwentne, ani spójne, na co miało wpływ rozproszenie kompetencji związanych z zarządzaniem zasobami wodnymi" -  podaje NIK.

susza w Europie, Ulf Buntgen, Mirek Trnka, susza rolnicza

Susze niespotykane od tysięcy lat. Mogą mieć katastrofalny wpływ na rolnictwo

W Europie od 2015 roku nastały najpoważniejsze letnie susze od ponad 2 tys. lat. Mogą mieć katastrofalny wpływ na rolnictwo - powiedział Ulf Buntgen z Uniwersytetu Cambridge, jeden z autorów opublikowanego badania. Badając słoje...

Przedsiębiorstwo oświadcza, że już w tytule jest podana nieprawda. "Wody Polskie opracowały Plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Dokument zawiera wskazania do działań zapobiegających niedoborom wody. Dotyczy całości gospodarowania wodami - w rolnictwie, przemyśle i gospodarce komunalnej, gdyż tylko tak można mówić o racjonalnych i skutecznych działaniach" - napisał na Facebooku prezes Przemysław Daca.

Wyjaśnił, że PPSS przeszedł procedurę szerokich konsultacji społecznych. Plan tworzony był w latach 2018-2020 pod kierunkiem zespołu naukowego, na podstawie najnowszych badań i analiz dotyczących suszy, z wykorzystaniem danych m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Europejskiego Obserwatorium Suszy (EDO), IMGW-PIB oraz Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG-PIB).

Daca przypomina, że Wody Polskie w 2019 roku opracowały nowatorski program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych i przeprowadziły jego pilotaż.

Wiosną 2020 roku rozpoczęło się wdrażanie 3-letniego programu w całej Polsce. Zakłada przywrócenie dwufunkcyjności systemów melioracyjnych. Do wykonania wyznaczono ponad 650 inwestycji, a do końca grudnia 2020 w ramach programu zrealizowano 1/3 działań.

Prezes zwraca uwagę, że zapewnienie wody dla rolnictwa wymagało szerokiej współpracy (m.in.uzgodnień międzyresortowych) i współdziałania z samorządami, Ośrodkami Doradztwa Rolniczego i ARiMR, spółkami wodnymi skupiającymi rolników oraz samymi rolnikami, którzy są właścicielami systemów melioracyjnych.

Zauważa też, że Wody Polskie w 2020 roku przeprowadziły ponad 300 spotkań w regionach zagrożonych suszą.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement