Winniczki w kiepskiej formie. Ślimakobranie wstrzymane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2015,11:50 Aktualizacja: 13-02-2015,11:59
A A A

Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Olsztynie podjął decyzję, że w tym roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego nie będzie prowadzone pozyskanie ślimaka winniczka. Powód? Słaba kondycja populacji mięczaka w tym regionie.

Ślimak winniczek podlega w Polsce częściowej ochronie gatunkowej. "Można go zbierać jedynie przez 30 dni w roku, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja. Przy czym, do zbioru zostały dopuszczone wyłącznie osobniki o średnicy muszli powyżej 30 mm. Aby zbierać winniczki do celów przetwórstwa spożywczego, należy mieć zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska" - przypomina olsztyńska RDOŚ.

Już wykonany w latach 2005-2006 przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie monitoring liczebności ślimaka winniczka na Warmii i Mazurach wskazywał na konieczność wprowadzania okresowych przerw w pozyskiwaniu tego gatunku.

Jak podkreśla RDOŚ - ostatnie lata, ze względu na przedłużającą się zimę, chłodne wiosny i suszę w maju, nie sprzyjały rozrodowi tego mięczaka. Nie mogło się to nie odbić na obfitości zbiorów.

Dlatego w 2014 r. je wstrzymano, a jednocześnie w województwie warmińsko-mazurskim odbyło się badanie struktury wielkościowej i wiekowej oraz liczebności populacji ślimaka winniczka. Wyniki nie napawały optymizmem, wykazały słabą kondycję populacji tego gatunku.

"Stwierdzono zmniejszenie się zarówno liczby stanowisk występowania ślimaka, jak i mniejsze zagęszczenia osobników na poszczególnych stanowiskach. Procentowy udział osobników o wymiarach muszli powyżej 30 mm średnicy, czyli tych dopuszczonych do zbioru, wyniósł tylko 58 proc. i uległ znacznemu zmniejszeniu w stosunku do 64 proc. zanotowanych w latach 2005-2006. Wyniki jednoznacznie wskazują na osłabienie populacji ślimaka winniczka w województwie warmińsko-mazurskim i konieczność dalszej jej ochrony" czytamy w oficjalnym stanowisku RDOŚ.

W związku z tym decyzja mogła być tylko jedna, w tym roku zbierania ślimaka nie będzie. Ma to wzmocnić populację, poprzez m.in. umożliwienie przystąpienia do rozrodu osobnikom dojrzałym.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu