Wielu rolników znów zginęło podczas pracy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-04-2018,12:20 Aktualizacja: 23-04-2018,12:40
A A A

W 2017 roku rolnicy zgłosili ponad 18 tysięcy wypadków przy pracy. Niestety, 69 z nich było śmiertelnych. Jak więc przygotować się do sezonu prac polowych, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków i ich kosztownych konsekwencji?

Z najnowszych danych KRUS wynika, że do najczęstszych zdarzeń należą powstałe na skutek upadku (50,2 proc.), pochwyceń lub uderzeń przez części ruchome maszyn i urządzeń (11,7 proc.) oraz uderzeń, przygnieceń bądź pogryzień przez zwierzęta (11,2 proc.).

wypadki z udziałem ciągników, wypadki na polu, ropczyce, podkarpacie, gmina warta, sieradz, wielkopolska

Kolejny rolnik nie wrócił z pola. Coraz więcej wypadków

Kolejne tragiczne historie przekonują o tym, jak bardzo niebezpieczna jest profesja rolnika. W ostatnich dniach doszło do kilku dramatycznych zdarzeń, w których zginął jeden z gospodarzy.   Rolnik z okolic Ropczyc na Podkarpaciu...

Jeśli aż połowa ze zdarzeń powstaje na skutek upadku, warto zadbać o odpowiednie obuwie - antypoślizgowe oraz chroniące kostki przed skręceniem. Istotne - przede wszystkim podczas pracy z wykorzystaniem maszyn rolniczych - jest odpowiednie dopasowanie odzieży. W żadnym w wypadku nie można zakładać luźnych, powiewających ubrań. Szczególnie nogawki i mankiety,  które mogą zostać wciągnięte przez wirujące części maszyn muszą przylegać do ciała.

Równie ważne jest korzystanie z elementów ochronnych jak rękawice, maski, okulary, fartuchy czy słuchawki ochronne, gdy pracujemy w środowisku dużego natężenia dźwięku.

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że prawie do połowy wypadków dochodzi na terenie podwórza oraz obejścia gospodarstwa rolnego. Zanim więc rozpoczniemy najintensywniejszy okres pracy przypadający na miesiące wiosenne i letnie, warto wyrównać nawierzchnie głównych ciągów komunikacyjnych, a przede wszystkim zabezpieczyć wszystkie otwory w ziemi.

wypadek, policja, wypadek ciągnika rolniczego

Traktorzysta zginął w wypadku

W czwartek przez kilka godzin była zablokowana droga krajowa nr 63 na odcinku Zambrów-Czyżew. W okolicy wsi Osowiec (woj. podlaskie) przewrócił się ciągnik rolniczy. W wypadku zginął 63-letni mężczyzna. Ciągnik przewrócił się...

Porozrzucane przedmioty, nieużywane narzędzia, ale też niezabezpieczone wrota są wielkim zagrożeniem nie tylko dla pracowników, ale również wszystkich mieszkańców gospodarstwa.

Niestety, mimo zachowania największych środków ostrożności nikt nie jest w stanie przewidzieć wszystkich ryzykownych sytuacji, dlatego warto dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek niezdolności do pracy, a często również kosztownej rehabilitacji.

- Na rynku dostępne są już ubezpieczenia sprofilowane właśnie pod kątem osób szczególnie narażonych na wypadki przy pracy. Gwarantują wypłatę wyższego świadczenia za pobyt w szpitalu niż w przypadku choroby, ponadto wysokość świadczenia jest stała bez względu na długość hospitalizacji. Uzyskane z ubezpieczenia środki można przeznaczyć na pokrycie kosztów leczenia, ale również na wyrównanie utraconych lub zmniejszonych zarobków - radzi dr Justyna Talarek, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Osobowych Concordii Ubezpieczenia.

A warto również pamiętać, że poważniejsze urazy mogą uniemożliwić pracę nawet przez kilka miesięcy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj