Wciąż nie ma decyzji o budowie zapory na granicy. Resort czeka na opinię

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2018,9:40 Aktualizacja: 15-05-2018,9:48
A A A

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), na wniosek Komisji Europejskiej, ma ocenić celowość budowy zapory przed dzikami jako środka zapobiegającego rozprzestrzenianiu się wirusa ASF - poinformował resort rolnictwa.

Według ministerstwa taka opinia ma być przedstawiona do końca lipca. Tymczasem niektóre kraje, np. Niemcy i Dania także zastanawiają się nad postawieniem zapory przed dzikami w swoich krajach. Ale tam jeszcze ASF nie ma. Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa

Zapora ASF wzdłuż naszej wschodniej granicy

W połowie maja rząd zdecyduje, czy wzdłuż wschodniej granicy kraju realizowana będzie budowa płotu zabezpieczającego przed afrykańskim pomorem świń ASF - poinformował w niedzielę w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie) minister rolnictwa...

Projekt ustawy dotyczy budowy na wschodniej granicy Polski ogrodzenia, które miałoby chronić przed przedostawaniem się zakażonych dzików i tym samym chronić przez rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Projekt jest opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Pomimo, że w marcu zakończono konsultacje, projekt nie został przekazany do dalszych prac w rządzie prawdopodobnie z powodu różnych opinii na temat celowości budowy takiego płotu. Choć największa organizacja rolnicza - Krajowa Rada Izb Rolniczych poparła propozycję, to zwracała uwagę, że inicjatywa jest spóźniona. Pomysł skrytykowało natomiast PSL, a także część organizacji rolniczych.

Resort rolnictwa pomysłu broni, powołując się na opinie krajowych ekspertów i zalecenia międzyresortowego zespołu ds. ASF.

Według szacunków resortu rolnictwa budowa ogrodzenia przed dzikami będzie kosztowała ok. 235 mln zł. Inwestycja miałaby się rozpocząć w grudniu 2018 r., a zakończyć pod koniec 2020 r.

Projektowana zapora przed dzikami będzie rodzajem ogrodzenia leśnego - analogicznego do ogrodzeń stosowanych w drogownictwie (np. autostrady). Ogrodzenie będzie składało się m.in. z siatki ocynkowanej o wysokości 2 metrów, pali drewnianych, bram i furt. Jego długość ma wynieść ponad 1100 km.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj