Wałbrzych dołączy do gmin przyjaznych pszczołom

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2019,12:35 Aktualizacja: 30-06-2019,12:37
A A A

W gminie Wałbrzych posadzonych zostanie w tym roku 1800 sadzonek kwiatów, krzewów i drzew przyjaznych owadom zapylającym. Działania odbędą się w ramach inicjatywy Gmina Przyjazna Pszczołom, który jest częścią programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Jak podano w przesłanym PAP komunikacie, nasadzenia odbędą się wspólnie z mieszkańcami, którzy będą mogli także wziąć udział w wydarzeniach edukacyjnych i konkursach o tych pożytecznych owadach.

Michael Liguz, ogrodnik miejski Wałbrzycha, zachęca również wszystkich mieszkańców, aby tworzyli własne "kwietne stołówki" na balkonach, tarasach i w ogrodach, sadząc kwiaty przyjazne pszczołom.

pszczoły dziko żyjące, nadleśnictwo Augustów, kłody bartne, barcie, Adam Sieńko, tradycje bartnicze

Dziko żyjące pszczoły wróciły do kłody bartnej

Dziko żyjące pszczoły wróciły do kłody bartnej przy siedzibie nadleśnictwa Augustów, którego pracownicy przywracają tradycje bartnicze w Puszczy Augustowskiej. Nadleśnictwo Augustów było inicjatorem projektu...

- Zachowanie bioróżnorodności i ochrona środowiska, którego częścią są owady zapylające, oraz tworzenie dla nich przyjaznych miejsc, od lat jest wpisane w działalność miasta i gminy Wałbrzych. Co roku robimy akcję sadzenia drzew i kwiatów, do której zapraszamy wałbrzyszan. W tym roku posadzimy 600 roślin zielnych, 800 krzewów i 400 drzew nektaro- i pyłkodajnych. Tworzymy także korytarze kwietne, by zapewnić pszczołom potrzebny pokarm oraz hotele dla nich, gdzie mogą zakładać gniazda. W planach mamy też konkursy edukacyjne i wydarzenia poświęcone ochronie tych pożytecznych owadów i mamy nadzieję, że mieszkańcy aktywnie się w nie zaangażują - mówi cytowany w komunikacie Liguz.

Celem programu "Z Kujawskim pomagamy pszczołom", prowadzonego przez ZT Kruszwica S.A., jest wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom w ciągu najbliższych 3 lat. Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom powstał w ramach programu po to, by zachęcać gminy do sadzenia nektaro- i pyłkodajnych roślin, a także włączać mieszkańców w działania służące ochronie owadzich zapylaczy. W pierwszym roku w inicjatywie wzięło udział 80 gmin, w kolejnym już 214 w całej Polsce. Dolny Śląsk to jeden z regionów, z którego w ubiegłych edycjach manifest podpisało najwięcej gmin. W ostatnich trzech latach stworzono blisko 70 tys. Miejsc Przyjaznych Pszczołom – podają organizatorzy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu