Uważaj, co pijesz. Warto czytać etykiety wód mineralnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: UOKiK, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2018,13:30 Aktualizacja: 10-04-2018,14:15
A A A

Inspekcja Handlowa sprawdziła 437 partii naturalnych wód mineralnych, źródlanych oraz napojów potocznie nazywanych "wodami smakowymi". Kontrolerzy wykryli nieprawidłowości w 44 (10,1 proc.) partiach.

Najważniejsze zastrzeżenia to różna od deklarowanej zawartość kationów i anionów, mylące informacje na etykietach i przeterminowane produkty w sklepach.

kontrole ijhars, ijhars, kontrola żywności, żywność, bezpieczeństwo żywności

Odchody gryzoni w przyprawach. Wyniki kontroli mogą szokować

Zawyżona ilość wody w mięsie, kłamstwa z wykorzystaniem określeń typu "świeży", obecność szkodników oraz odchodów gryzoni w przyprawach - to tylko niektóre "perełki" z kontroli żywności, jaką w drugim...
- Konsumenci często nie zdają sobie sprawy, że tak zwane wody smakowe to napoje, w których jest cukier lub substancje słodzące, a także sztuczne aromaty. Wybierając wodę mineralną czy źródlaną, zawsze dokładnie czytajmy etykiety - radzi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ostatnia kontrola odbyła się w trzecim kwartale 2017 r. w 45 supermarketach, 25 mniejszych sklepach i 10 hurtowniach w całej Polski. Inspektorzy sprawdzali m.in. jak butelki są oznakowane, czy napoje nie są przeterminowane oraz w jakich warunkach są przechowywane. Część produktów trafiła do laboratorium, gdzie zbadano m.in. ich skład.

Inspektorzy sprawdzili 437 partii produktów i wykryli nieprawidłowości w 44 partiach (10,1 proc.). W 15 partiach (z 80 zbadanych w laboratorium) zawartość niektórych kationów i anionów była odmienna od deklarowanej na opakowaniu, 15 partii w 3 sklepach było przeterminowanych, a 14 partii było źle oznakowanych.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, IJHARS, sejm, jacek bogucki, artykuły rolno-spożywcze

IJHARS będzie miała obowiązek badać próbki artykułów rolno-spożywczych

Nowelizacja ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, którą w środę uchwalił Sejm przewiduje, że Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie miała obowiązek badać próbki...

UOKiK podaje także, że w jednym z typowych błędów w oznakowaniu było podanie na butelce wody mineralnej sprzecznych informacji: z przodu "niskonasycona CO2", a na odwrocie „wysokonasycona CO2”.

W innym przypadku użyto określenia "unikalna kompozycja 7 minerałów".

Taki chwyt marketingowy sugeruje nadzwyczajność danej wody, tymczasem nie jest to nic specjalnego, bo każda naturalna woda mineralna stanowi niepowtarzalną i wyjątkową dla danego źródła kompozycję minerałów.

Po kontroli 3 przedsiębiorców ukarano mandatami, wszczęto 4 postępowania administracyjne, a o 19 przypadkach zawiadomiono organy nadzoru sanitarnego lub wojewódzkie inspektoraty jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj