IJHARS będzie miała obowiązek badać próbki artykułów rolno-spożywczych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Katarzyna Fiuk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2018,8:15 Aktualizacja: 01-03-2018,8:30
A A A

Nowelizacja ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, którą w środę uchwalił Sejm przewiduje, że Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) będzie miała obowiązek badać próbki artykułów rolno-spożywczych.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 425 posłów, żaden nie był przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu. Jak tłumaczył podczas prac w Sejmie Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa obowiązek badania próbek artykułów rolno spożywczych wynika z prawa UE.

wirus asf, wieprzowina, żywność, inspekcja weterynaryjna

Żywność ze wschodu badana. Nie wykryto w niej wirusa ASF

Służby weterynaryjne rozpoczęły badanie żywności skonfiskowanej na wschodniej granicy. Jak informuje TVP 1 chodzi głównie o wyroby z wieprzowiny jak np. wędliny, które zostały wyprodukowane na Białorusi lub na Ukrainie. Afrykański...

Polityk przypomniał, że do obowiązków Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jako agencji płatniczej należy nadzór nad prawidłową realizacją mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej oraz Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, a z kolei do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jako instytucji pośredniczącej w realizacji działań funduszu pomocy, należy sprawdzanie jakości artykułów przekazywanych jako pomoc dla najuboższych.

Bogucki dodał, że zarówno ARiMR jak i KOWR nie mają własnych laboratoriów, zatem badania i tak były dotychczas wykonywane w IJHARS. - Dotychczasowe doświadczenia ze współpracy z IJHARS wskazują, że jest to optymalne rozwiązanie, gwarantujące najlepszą jakość. Jednocześnie poza IJHARS tak naprawdę nie ma innych laboratoriów, które mogłyby tego typu zadania zrealizować - wskazał.

- W inspekcji są już wypracowane odpowiednie procedury, a zakres, parametry i metodyka badań określone są w przepisach unijnych. Ustawowe powierzenie wykonywania badań przez IJHARS będzie gwarancją, że będą one rzetelne i realizowane przez urzędowy podmiot wyspecjalizowany w tej dziedzinie - podsumował Bogucki.

Projektowane przepisy mają wejść w życie 7 dni po ogłoszeniu.
 

Poleć
Udostępnij
WAŻNE TERMINY
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu