Uwaga, wścieklizna. Gospodarze muszą pilnować zwierząt

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
12-07-2018,17:30 Aktualizacja: 13-07-2018,6:39
A A A

Powiatowy lekarz weterynarii w Krotoszynie (woj. wielkopolskie) Anna Lis-Wlazły wydała rozporządzenie w sprawie wyznaczenia ogniska wścieklizny i obszaru nią zagrożonego.

Groźną chorobę stwierdzono u znalezionego padłego nietoperza.

W rozporządzeniu jako obszar zagrożony został wskazany cały Krotoszyn oraz okolice pomniejszych miejscowości, jak: Salnia, Durzyn, Biadki czy Smoszew. Niejako z automatu na tym terenie, który ma być oznaczony odpowiednimi tablicami, obowiązują zakazy i nakazy.

wścieklizna, szczecin, nietoperz, Powiatowy Lekarz Weterynarii, Zbigniew Socha

Wścieklizna w Szczecinie. Powiększono obszar zagrożony

W lewobrzeżnej części Szczecina powiększono obszar zagrożony wścieklizną po tym, jak w mieście znaleziono drugiego nietoperza zakażonego wirusem wścieklizny. Specjalista apeluje, żeby zgłaszać przypadki nienaturalnie zachowujących się zwierząt...
I tak, do odwołania zakazane jest: organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę a także wprowadzanie, wyprowadzanie i przeprowadzanie psów i kotów nieszczepionych przeciwko wściekliźnie z terenu i na teren zagrożony.

Nakazy dotyczą natomiast: trzymania psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu, pozostawienia zwierząt gospodarskich w okólnikach na zamkniętych wybiegach oraz poddania szczepieniu przeciwko wściekliźnie wszystkich psów, które nie posiadają aktualnie ważnych szczepień przeciwko tej chorobie.

- Zwracam się do wszystkich osób, które nie dopełniły obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie o ich zaszczepienie. Szczepienie takie jest obowiązkowe i należy je powtarzać każdego roku. Obowiązek ten dotyczy szczepienia przeciwko wściekliźnie psów, jednak ze względu na zdrowie i bezpieczeństwo ludzi i zwierząt, lekarz weterynarii zaleca, aby również koty, które wypuszczane są na zewnątrz, poza mieszkanie, zaszczepić przeciwko tej chorobie - zaapelowała na łamach "Głosu Wielkopolskiego" Anna Lis-Wlazły, powiatowy lekarz weterynarii w Krotoszynie.

Jednocześnie zwróciła się do mieszkańców, by w przypadku znalezienia martwego nietoperza (lub innego zwierzęcia stałocieplnego) w wyznaczonym obszarze zagrożenia, zgłaszali to do straży miejskiej lub Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Krotoszynie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu