Wścieklizna w Szczecinie. Powiększono obszar zagrożony

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-09-2016,8:00 Aktualizacja: 19-09-2016,8:32
A A A

W lewobrzeżnej części Szczecina powiększono obszar zagrożony wścieklizną po tym, jak w mieście znaleziono drugiego nietoperza zakażonego wirusem wścieklizny. Specjalista apeluje, żeby zgłaszać przypadki nienaturalnie zachowujących się zwierząt służbom miejskim.

Na początku września obszarem zagrożonym wścieklizną ogłoszono m.in. osiedla: Pogodno, Zawadzkiego-Klonowica, Niebuszewo, Śródmieście-Północ, Śródmieście-Zachód i Centrum. Z powodu drugiego przypadku nietoperza zakażonego wścieklizną do tego rejonu miasta dołączono osiedla: Głębokie-Pilchowo, Osów, Warszawo i Żelechowo.

dzik zaatakował plażowiczów, Karwia,

Wściekły dzik zaatakował plażowiczów

W Karwi nad Bałtykiem w niedzielę około godziny 16. dzik wtargnął na plażę i zaatakował wczasowiczów. Kilka osób zostało rannych – informuje TVN 24. Na niestrzeżonej plaży w Karwi przy jednym z ostatnich wejść nr 46...

Zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szczecinie Zbigniew Socha powiedział, że nienaturalnie zachowującego się nietoperza znalazł mieszkaniec miasta na terenie ogródków działkowych Skarbówek. Mężczyzna zgłosił ten przypadek inspekcji weterynaryjnej. Nietoperz padł i po badaniach okazało się, że był zakażony wirusem wścieklizny.

- Kiedy zobaczymy dziwnie i nienaturalnie zachowujące się zwierzęta powinniśmy przede wszystkim ich nie dotykać i nic z nimi nie robić. Należy także powiadomić o takich przypadkach dyżurnego technicznego miasta albo straż miejską - mówi Socha.  

Pod koniec sierpnia znaleziono w Szczecinie nietoperza, który był zakażony wirusem wścieklizny. Po tym przypadku na początku września w mieście wyznaczono obszar zagrożony wścieklizną.

Ze względu na obostrzenia zawarte w rozporządzeniu, osoby, które chcą podróżować ze zwierzętami poza obszar zagrożony wścieklizną wyznaczony w rozporządzeniu - powinny zgłosić ten fakt powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie na Mazowszu

Od wczoraj w lasach na terenie całego województwa mazowieckiego trwa zakrojona na szeroką skalę akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie wolno żyjących lisów. Do 25 września szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola...

Na obszarach zagrożonych zwierzęta domowe powinny być trzymane na uwięzi (psy) lub w zamknięciu (koty). Zakazane jest także organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę.

Rozporządzenie obowiązuje do odwołania.

Podobny przypadek miał w Szczecinie miejsce na początku 2015 r., kiedy znaleziono nietoperza z wścieklizną; wtedy także wyznaczono w mieście obszar zagrożony chorobą. Kilkanaście lat temu w okolicach szczecińskiej katedry również znaleziono nietoperza chorego na wściekliznę.

Obecny przypadek wścieklizny u zwierząt jest czwartym w regionie szczecińskim od 1994 roku.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement