Susza kosztowała nas miliardy. Czy rolnikom łatwiej będzie ubezpieczyć się?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2019,13:55 Aktualizacja: 28-02-2019,14:13
A A A

Jesienią podpisana została nowela Ustawy o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich, uwzględniająca aktualne realia klimatyczne. Wejdzie w życie wiosną i ma zwiększyć poziom ochrony upraw rolnych w Polsce.

Susza to ryzyko, które nie występuje co roku, kiedy jednak się pojawia, jest bardzo dotkliwe. W 2018 roku - według Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) - kosztowała nas 2,6 mld zł.

ubezpieczenie upraw, dopłata do składek ubezpieczenia, grad, wiosenne przymrozki, susza rolna, andrzej duda

Rolnicy będą mogli ubezpieczyć uprawy od ryzyka suszy

Nowe przepisy umożliwią rolnikom ubezpieczenie upraw rolnych również od ryzyka suszy, przy zachowaniu 65 proc. dopłaty do składki z budżetu państw. Resort rolnictwa zaproponował w tym przypadku nowy sposób wypłaty odszkodowania....

Miniony sezon był zatem bardzo gorący, co wywołało duże zainteresowanie rolników ochroną swoich plonów od ryzyka suszy. Większość ubezpieczycieli nie była na to gotowa.

Najwięcej polis "suszowych" sprzedało Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych (PTUW). 89,4 proc. gospodarzy, którzy ubezpieczyli uprawy od tego zjawiska posiadało polisę AGRO Ubezpieczenia. Ochroną nie objęto jednak wszystkich upraw.

- Susza jest ryzykiem bardzo niebezpiecznym wręcz katastroficznym. Towarzystwa ubezpieczeniowe wspólnie z przedstawicielami rolników, rządu i świata nauki pracują nad opracowaniem formuły, która nie tylko pozwoli skutecznie chronić uprawy przed suszą, ale i spowoduje, że takie ubezpieczenia długofalowo nie będą przynosiły strat towarzystwom - ocenia Stanisław Sokołowski, wiceprezes PTUW.

- Jednym z możliwych i najbardziej prawdopodobnych rozwiązań jest oferowanie ubezpieczenia ryzyka suszy w pakiecie z innymi. Sporo w tym zakresie zmieni się już w tym roku - dodaje.

krir, wiktor szmulewicz, ubezpieczenia upraw, ubezpieczenie od suszy, ubiezpieczenie od ryzyka utraty dochodów

Ubezpieczenie od suszy? A może od ryzyka utraty dochodów

Uprawy można ubezpieczyć od ryzyka suszy, deszczu nawalnego, kiepskiego przezimowania czy gradu. Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR uważa, że najważniejsze jest jednak ryzyko utraty dochodu. - To, czy była susza, czy miałem spadek plonów jest...

Już wiosną zacznie obowiązywać znowelizowana Ustawa o ubezpieczeniu upraw i zwierząt gospodarskich. Może poprawić poziom ochrony upraw rolnych. Dzięki nowym przepisom, więcej rolników będzie mogło ubezpieczyć z budżetową dopłatą swoje uprawy od suszy.

Producenci rolni sami będą mogli wybrać poziom zmniejszenia odszkodowania o 20, 25 albo 30 proc. sumy ubezpieczenia w zamian za niższą składkę.

Do poprawy jakości ochrony działalności rolniczej przyczynia się też postęp technologiczny, który z roku na rok coraz mocniej wspiera i ułatwia rozwój ubezpieczeń rolnych.

Zapewnia chociażby lepsze prognozowanie zjawisk klimatycznych, ostrzeganie przed nimi czy szybszą ocenę szkód i reakcję na potrzeby rolników.

- W 2019 roku planujemy rozwój posiadanych produktów i ich modernizację w odpowiedzi na oczekiwania zgłaszane przez rolników. PTUW jest uczestnikiem programu pilotażowego, wykorzystującego nowe technologie. W niedalekiej perspektywie będziemy monitorować uprawy przez drony. Zaoszczędzi to rolnikom czas, przyspieszy ocenę poziomu szkód i ułatwi wypłatę odszkodowań - zapowiada Sokołowski.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj