Susza daje się we znaki rybakom śródlądowych. Apelują o pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2015,10:35 Aktualizacja: 27-08-2015,11:03
A A A

Polskie Towarzystwo Rybackie prosi o udzielenie pomocy dla gospodarstw rybackich poszkodowanych przez katastrofalną suszę.

Zarząd KRIR przekazał premier Ewie Kopacz i Markowi Sawickiemu, ministrowi rolnictwa apel środowiska rybackiego w sprawie pomocy dla gospodarstw rybackich objętych suszą. Rolniczy samorząd chce, by rybacy śródlądowi nie zostali pominięci podczas rozdzielnia przez rząd pieniędzy.

"W imieniu Polskiego Towarzystwa Rybackiego prosimy o podjęcie działań celem wprowadzenia pomocy dla poszkodowanych gospodarstw rybackich z powodu katastrofalnej suszy, w wyniku której powstały olbrzymie straty w produkcji" - czytamy w piśmie Polskiego Towarzystwa Rybackiego.

Gospodarstwo Rybackie Lasów Państwowych w Krogulnej, stawy rybne hodowla ryb

Hodowcy ryb: krytyczna sytuacja na stawach w związku z suszą

Mało wody w stawach i zlewniach, niski poziom tlenu, zakwit sinic - to problemy z jakimi przez suszę zmagają się hodowcy ryb. Niektórzy notują śnięcia. By ratować sytuację ograniczają karmienie, a więc i przyrosty ryb. Janusz Preuhs,...

Autorzy apelu informują, że w wyniku suszy ubytek wody w poszczególnych stawach waha się od 50 do 100 proc. (wiele całkowicie wyschło). Utrzymujące się wysokie temperatury wody (26-30 stopni) powodują ponadto masowe śnięcia ryb. Niski stan wody w stawach sprawia, że ptaki rybożerne czynią olbrzymie straty w materiale zarybieniowym.

"W odróżnieniu od podstawowych sektorów rolnictwa, w rybactwie śródlądowym ze względu na 3-letni cykl hodowlany, straty spowodowane przez suszę występować będą w roku bieżącymi i w kolejnych dwóch latach gospodarczych. Apelujemy więc, by w procesie opracowania planów rządu w sprawie pomocy dla rolników dotkniętych klęską suszy uwzględnić pomoc dla rybaków śródlądowych, których sytuacja jest dramatyczna" - alarmuje PTR.

Rybacy proszą o:

  • umorzenie rat czynszów dzierżawnych naliczanych przez Agencję Nieruchomości Rolnych
  • odroczenie spłaty rat za wykup obiektów rybackich oraz umorzenie odsetek za ten okres przez ANR
  • umorzenie rat podatku rolnego
  • udzielenie wsparcia finansowego ze środków krajowych i UE na pokrycie strat i wznowienie produkcji
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu