Spór o ziemię narasta. Prokuratura wchodzi do gry

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2018,19:30 Aktualizacja: 07-06-2018,19:37
A A A

We wsi Kamienny Most (pow. stargardzki, woj. zachodniopomorskie) pracownicy spółki Agromak obsiali gryką ponad 100 hektarów ziemi należącej do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zdaniem rolników nielegalnie.

Gospodarze poinformowali o tym KOWR, którego pracownicy byli zmuszeni zniszczyć zasiew bowiem ośrodek chce wydzierżawić te grunty w przetargach dla rolników - informuje Polskie Radio Szczecin.

mikołaj wild, gmina baranów, cpk, wykup gruntów rolnych , odszkodowania za ziemię

Jurgiel przedstawi spis miejsc do osiedlenia. Rolnicy boją się budowy CPK

Spis miejsc do osiedlenia dla mieszkańców, którzy zostaną wysiedleni z terenów pod budowę CPK, będzie określony w rozporządzeniu ministra rolnictwa - poinformował Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild....

Zgodnie z polskim prawem jeśli siew wzejdzie, nie można go już zaorać i ten, kto posiał musi zebrać plon. To tzw. bezumowne użytkowanie państwowych gruntów.

Rolnicy z Chociwla mają obawy, że sytuacja może się powtórzyć. - Oni by bezprawnie uprawiali, a my dalej zostalibyśmy bez ziemi. Każdy rolnik, który widzi takie coś, jest zdenerwowany - mówią.

- Nie ma zgody na bezumowne użytkowanie gruntów - przekonuje z kolei Jan Białkowski, dyrektor KOWR w Szczecinie Jan Białkowski. Zapewnia, że gospodarze mogą liczyć na pomoc w takich przypadkach.

- W tej chwili skala tych bezumownych użytkowań jest marginalna w stosunku do tego, co było. Pamiętam, że w latach 2013-14 bezumowne użytkowania sięgały nawet 16 tys. hektarów w województwie - dodaje.

Przedstawiciel spółki Agromak oficjalnie nie chciał komentować sprawy. W rozmowie z rozgłośnią dodał jednak, że spółka będzie dochodzić prawa własności do ziemi w sądzie. Sprawą zajmuje się także prokuratura.
 

źródło: Polskie Radio Szczecin

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu