Jurgiel przedstawi spis miejsc do osiedlenia. Rolnicy boją się budowy CPK

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Małgorzata Dragan PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-06-2018,17:20 Aktualizacja: 06-06-2018,20:42
A A A

Spis miejsc do osiedlenia dla mieszkańców, którzy zostaną wysiedleni z terenów pod budowę CPK, będzie określony w rozporządzeniu ministra rolnictwa - poinformował Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild.

Wild po raz kolejny spotkał się z mieszkańcami gmin, na terenie których ma powstać Centralny Port Komunikacyjny. Teren przeznaczony pod budowę CPK to ponad 66 km kw. na obszarze gmin Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki (pow. żyrardowski).

zbywanie ziemi pod lotnisko, rolnicza emerytura specjalna, kowr, Centralny Port Komunikacyjny

Rolnicy zbywający ziemię pod lotnisko dostaną specjalne emerytury

W przypadku zakończenia działalności rolniczej będzie można dostać specjalną emeryturę w pełnej lub większej wysokości . Chodzi o gospodarzy zbywających ziemię pod Centralny Port Komunikacyjny. Rząd przyjął projekt specustawy o Centralnym Porcie...

Teraz rozmawiał z mieszkańcami gminy Teresin. Przekonywał, że fakt, iż gmina brana jest pod uwagę pod budowę CPK, nie oznacza, że na jej terenie powstanie CPK. Teren o powierzchni ponad 66 km kw., który został wyznaczony, to obszar maksymalny. W rozporządzeniu rządu zostanie szczegółowo określony teren budowy i to na nim zostaną przeprowadzone badania środowiskowe.

Jak mówił Wild, idealną lokalizacją na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego jest Baranów, ale - zgodnie z prawem, na potrzeby badań środowiskowych należy wskazać dwie lokalizacje. Podkreślił, że niezależnie od tego, jakie byłyby emocje wokół tej inwestycji, rząd chce, aby była przeprowadzona tak, by mieszkańcy nie czuli się pominięci.

Państwo zaoferuje wykup nieruchomości z obszaru określonego przez rząd pod budowę. W jego opinii nie będzie to dla właścicieli krzywdzące. Przekonywał, że rozpoczęcie akcji wykupu gruntów - dopiero po ostatecznej decyzji lokalizacyjnej - oznaczałoby, że jej koniec nastąpiłby dopiero w 2021 r. To zaś - w jego opinii - mogłoby oznaczać, że akcja wykupu trwałaby nawet 10 lat.

centralny port lotniczy, gmina baranów, wywłaszczenia, odszkodowania za grunty

Rolnicy boją się wywłaszczeń. Budowa lotniska budzi wielkie obawy

Rolnicy z terenów, gdzie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, boją się wywłaszczeń i niskich odszkodowań za przejęte pod inwestycje grunty. Rządowy pełnomocnik ds. CPK zapewnia, że wysokość rekompensat będzie ustalana podczas negocjacji....

- Dwie rzeczy powinny wyznaczać prace nad tą inwestycją - po pierwsze, by przeprowadzić ją skutecznie i jak najszybciej, by nie utknęła w biurokratycznych okowach; po drugie, by przeprowadzić ją z maksymalnym poszanowaniem interesów mieszkańców - zapewniał.

Wielu zebranych nie przekonały jednak zapewnienia pełnomocnika. W emocjonalnych wystąpieniach zarzucali, że inwestycja ma powstać na wyjątkowo dobrych ziemiach - pierwszej i drugiej klasy, która zostanie zabetonowana.

- Jestem rolnikiem z krwi i kości, a wy chcecie nas doprowadzić do ruiny - mówił jeden z uczestników spotkania.

- Co będzie ze szkołami, ośrodkami pomocy społecznej, cmentarzami i kościołami, w tym 350-letnim sanktuarium Matki Boskiej Jazłowieckiej - pytał kolejny z mieszkańców.

Inny wtórował mu, że 25 kilometrów dalej znajduje się Puszcza Kampinoska. Jeszcze inny rolnik dodał, że ziemia, na której mieszka "nie ma ceny".

lotnisko, Port Solidarność, gmina Baranów, Centralny Port Komunikacyjny

Budowa nowego lotniska pod Warszawą jest w zasadzie przesądzona

Idea Centralnego Portu Komunikacyjnego jest słuszna, niesie ze sobą olbrzymi potencjał, a szereg okoliczności sprzyja jej skutecznej realizacji - zgodnie oceniali w czwartek uczestnicy dyskusji o CPK na Kongresie 590 w Rzeszowie. Podstawą do...

Wild odpowiedział, że m.in. temu służą badania środowiskowe. - Nie jest naszą intencją, by wywoływać dolegliwości większe niż musi to wynikać z inwestycji - podkreślił.

Nowe lotnisko wraz z infrastrukturą, ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów.

Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet ok. 100 mln. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych 8 lat, czyli do końca 2027 r.

Od wtorku w Urzędzie Gminy w Baranowie działa punkt informacyjno-konsultacyjny dla mieszkańców gmin, na terenie których powstanie Centralny Port Komunikacyjny.

Resort infrastruktury planuje, że punkt - w zależności od zainteresowania mieszkańców - będzie działał co najmniej do końca listopada.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu