Specyfika regionu jest ważna. Powstaną wojewódzkie programy rozwoju

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2017,9:35 Aktualizacja: 14-03-2017,9:54
A A A

Przygotowane zostaną wojewódzkie Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2020-2026, zamiast dotychczasowego jednego programu dla całego kraju - zapowiedział w Bydgoszczy Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

- Nasz rząd ma Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, który obejmuje osiem obszarów. Podejmujemy w nich działania i realizujemy różne cele. Na kolejną perspektywę opracowane zostaną programy wojewódzkie, które będą uwzględniać zróżnicowanie i specyfikę produkcji rolnej - powiedział polityk.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie

Rząd będzie aktywny w ustalaniu polityki rolnej UE po 2020 roku

Przed nami ustalenie kształtu Wspólnej Polityki Rolnej w Unii Europejskiej po 2020 r. Polski rząd będzie w tym procesie aktywny - powiedział w Toruniu Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Szef resortu był gościem forum gospodarczego...

Przygotowaniem programów mają zająć się zespoły, których koordynatorami będą dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego. W ich opracowanie będą zaangażowane zespoły rolne przy wojewodach, instytucje i organizacje działające w sferze rolnej.

- Teraz z programowaniem schodzimy w dół. Każde województwo powinno przedstawić taki program, wykaz konkretnych zadań, które będą realizowane w ramach polityki rolnej, którą prowadzi PiS. Programy zostaną przedstawione do Brukseli, aby po 2020 r. były finansowane te potrzeby, które są najpilniejsze w regionach, na przykład produkcja trzody chlewnej w Kujawsko-Pomorskiem i Wielkopolsce - mówił minister.

Jurgiel zaznaczył, że w tym roku będzie w województwach prowadzona identyfikacja potrzeb, a w przyszłym roku zostaną ustalone potrzeby w poszczególnych kierunkach produkcji. - Mam nadzieję, że w 2019 r. Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich, już te programy regionalne, zostaną zatwierdzone przez Komisję Europejską - dodał minister.

Phil Hogan, WPR, reforma wspólnej polityki rolnej, Komisja Europejska, list Phila Hogana

Europejskie rolnictwo czekają nowe wyzwania

11 marca komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan będzie gościł w Polsce. W Jasionce koło Rzeszowa weźmie udział w konferencji na temat przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich w Europie. Z tej okazji, specjalnie do Czytelników...

Poinformował też, że ministerstwo rolnictwa ma przygotowane propozycje dotyczące polityki rolnej UE na okres 2020-2026: równe warunki konkurencji, poprawa jakości życia na obszarach wiejskich, stabilizacja rynków rolnych oraz wspieranie małych i średnich gospodarstw. W najbliższym czasie ma je przyjąć rząd.

Jurgiel podał też, że Polska ma dostęp do 74 rynków rolnych na świecie, z czego do 27 od zeszłego roku.

Pokreślił, że w 2016 r. wyeksportowano z Polski żywność za 24 mld euro (najwięcej po 1990 r.), a wartość importu wyniosła 17 mld euro, co oznacza nadwyżkę eksportu nad importem 7 mld euro.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj