Europejskie rolnictwo czekają nowe wyzwania

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Phil Hogan | redakcja@agropolska.pl
10-03-2017,19:00 Aktualizacja: 10-03-2017,20:21
A A A

11 marca komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan będzie gościł w Polsce. W Jasionce koło Rzeszowa weźmie udział w konferencji na temat przyszłości rolnictwa i obszarów wiejskich w Europie. Z tej okazji, specjalnie do Czytelników multiportalu agropolska.pl skierował list, w którym zachęca do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej.

Polska jest krajem dumnym ze swoich obszarów wiejskich i społeczności rolniczych. Od chwili wejścia do UE z powodzeniem korzysta ze wspólnej polityki rolnej (WPR), która dotyczy rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w całej Europie. W latach 2014-2020 polscy rolnicy otrzymają płatności bezpośrednie w wysokości 23,4 mld euro.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, Rada Dialogu Społecznego

Ruszyły konsultacje w sprawie przyszłości WPR. Zabierz głos

Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich otworzył konsultacje (potrwają do 2 maja) społeczne na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR) - poinformował resort rolnictwa. Krzysztof Jurgiel, minister...
W tym samym okresie Polska przeznaczy ok. 8,6 mld euro z funduszy UE na wsparcie dla obszarów wiejskich. To jeden z największych przydziałów środków finansowych w Unii. Polska dostarcza wielu doskonałych przykładów wykorzystania tych środków w sposób inteligentny i strategiczny - na poprawę infrastruktury, unowocześnienie produkcji rolnej czy wsparcie lokalnych przedsiębiorstw.

Wyniki pokazują, że inwestycje przynoszą owoce: eksport wzrósł niemal pięciokrotnie w ciągu ostatnich dziesięciu lat, a wielkość ekonomiczna gospodarstw rolnych podwoiła się od 2003 r. Miało to także korzystny wpływ na szerzej pojętą gospodarkę wiejską. W tym sensie Polska jest jednym z najbardziej dynamicznych krajów UE, odnotowując dwucyfrowy wzrost wartości produkcji rolnej od chwili przystąpienia do wspólnoty.

Jednocześnie sektor rolno-spożywczy i obszarów wiejskich przezywa trudny okres. Od kilku lat rolnicy doświadczają ogromnych trudności ze względu na niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak rosyjski zakaz importu europejskich produktów.

jabłka, wycofywanie jabłek z rynku, ceny jabłek, sadownictwo, phil hogan, krzysztof jurgiel

Sadownicy dostaną większe wsparcie z Brukseli. To już pewne

Komisja Europejska przyzna większe wsparcie producentom owoców i warzyw, w tym polskim sadownikom, którzy doznali strat w wyniku embarga, jakie na unijną żywność wprowadziła Rosja - zapowiedział Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa. - Z...
Komisja Europejska szybko zareagowała, udzielając silnego wsparcia rolnikom w całej Unii. W Polsce od początku rosyjskiego embarga producenci owoców i warzyw otrzymali pomoc w łącznej wysokości 215 mln euro, co odpowiada wycofaniu z rynku 686 000 ton owoców i warzyw.

Na poniedziałkowym posiedzeniu Europejskiej Rady Ministrów ds. Rolnictwa udzieliłem odpowiedzi na bezpośredni wniosek władz polskich oświadczając, że z uwagi na trwające nadal trudności na rynku KE utrzyma tymczasowe środki nadzwyczajne w odniesieniu do niektórych owoców po 1 lipca 2017 r.

Ale istnieją jeszcze większe wyzwania. Wyludnianie obszarów wiejskich postępuje w alarmującym tempie, w miarę jak młodzi ludzie szukają nowych możliwości w miastach. Ponadto dla wspólnej polityki rolnej, podobnie jak dla wszystkich obszarów polityki europejskiej, rozpoczął się okres niepewności po decyzji Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z Unii Europejskiej.

phil hogan, rynek mleka, skup mleka, ceny mleka, mleko, mleko w proszku

Hogan uspokaja rolników: monitorujemy rynek mleka

Phil Hogan, unijny komisarz ds. rolnictwa zapewnił, że Komisja Europejska będzie ostrożnie wypuszczała na rynek skupione w ramach interwencji mleko w proszku. Bruksela chce uspokoić producentów, którzy obawiają się załamania cen. -...
Jednak wspólna polityka rolna rozwija się, dostosowuje i jest na tyle silna i dynamiczna, aby sprostać aktualnym wyzwaniom. Wierzę, że nasze czasy nie są pod tym względem wyjątkowe - WPR po raz kolejny zmieni się, aby zaoferować jak najlepsze wsparcie dla rolników, przedsiębiorstw rolnych i wiejskich rodzin.

W związku z tym przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapowiedział w grudniu, że rok 2017 będzie ważnym momentem dla modernizacji i uproszczenia tej polityki.

WPR jest coraz bardziej zorientowana rynkowo i w związku z tym podlega warunkom panującym na rynku, które - jak widzieliśmy w ostatnich latach - nie zawsze są korzystne.

Ważne jest zatem, by poza dalszym wspieraniem rolników i zabezpieczeniem podstawowego dochodu, polityka ta zapewniała również niezbędne instrumenty umożliwiające radzenie sobie ze zmiennością rynku i wahaniami cen.

sadownictwo, sadownicy, ceny jabłek, jabłka deserowe, jabłka do przerobu, protest sadowników

MRiRW: embargo to tylko jeden z powodów problemów sadowników

Embargo rosyjskie to tylko jeden z powodów problemów sadowników. W ostatnich 10 latach produkcja jabłek wzrosła z 2,5 do 3,5 mln ton - oświadczyło w komunikacie biuro prasowe resortu rolnictwa. Sadownicy zrzeszeni w Związku...
Polityka ta musi zapewnić skuteczniejsze ukierunkowane wsparcie umożliwiające rolnikom wniesienie wkładu w osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju oraz realizację ambitnych międzynarodowych zobowiązań UE związanych z klimatem.
Musimy też zadbać o utrzymanie atrakcyjności sektora dla nowej generacji innowacyjnych młodych rolników.

Nie możemy jednak zrealizować żadnego z tych celów, jeżeli wspólna polityka rolna nie będzie odpowiednio finansowana, a problemy takie jak Brexit i wyzwania związane z migracją stanowią bezprecedensowe obciążenie dla budżetu europejskiego.

Dlatego też politycy, przedstawiciele branży rolno-spożywczej i społeczności wiejskich muszą zabierać głos i przypominać swoim rządom o wyraźnych korzyściach, jakie polityka ta przynosi wszystkim obywatelom. Odpowiednio finansowana wspólna polityka rolna będzie nadal korzystna dla wszystkich mieszkańców Europy.

krzysztof jurgiel, ministerstwo rolnictwa, wspólna polityka rolna, wpr, dopłaty bezpośrednie

Co z dopłatami po 2020 roku? Z Brukseli płyną niepokojące sygnały

Jak będzie wyglądała Wspólna Polityka Rolna po 2020 roku, a co za tym idzie, w jaki sposób przyznawane będą unijne dopłaty? Wkrótce rozpocznie się debata na ten temat, ale sygnały płynące z Brukseli mogą niepokoić. Krzysztof...
Aby zrozumieć jakie są oczekiwania obywateli wobec obszarów wiejskich i bezpieczeństwa żywności, Komisja rozpoczęła niedawno konsultacje społeczne na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej. Można brać w nich udział do 2 maja.

Zachęcam do zabrania głosu wszystkich polskich rolników, mieszkańców wsi i miast. Otrzymaliśmy już ponad 13 500 odpowiedzi z całej Europy, co jest bardzo zachęcające. Jednak odpowiedzi z Polski było niewiele.

Konsultacje społeczne będą stanowić podstawę komunikatu w sprawie przyszłości WPR, który zostanie opublikowany jeszcze w tym roku i będzie zawierał wiele wariantów strategicznych. Bardzo zależy mi na tym, aby opinie z Polski były odpowiednio przedstawione w tej ważnej europejskiej debacie.

* Phil Hogan to irlandzki polityk, wieloletni parlamentarzysta, w latach 2011-2014 minister środowiska i wspólnot lokalnych, działacz Fine Gael, od 1 listopada 2014 r. członek Komisji Europejskiej.

Link do pytań i odpowiedzi dotyczących DG AGRI znajduje się tutaj. Link do konsultacji znajduje się tutaj. Więcej na temat konferencji "Kraje Europy Środkowej w obliczu reformy Wspólnej Polityki Rolnej", która odbędzie się w Jasionce piszemy w naszej zapowiedzi tego wydarzenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu