Sołtysów trzeba godnie wynagradzać. Projekt ustawy trafi do Sejmu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-03-2021,14:25 Aktualizacja: 11-03-2021,14:33
A A A

Klub Koalicja Polska-PSL złoży w Sejmie projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich - poinformowali w czwartek politycy PSL.

Poseł Jarosław Rzepa na konferencji prasowej w imieniu całego klubu złożył życzenia sołtysom z okazji ich święta. - Chcę podziękować im za to, co do tej pory zrobili, życzyć zdrowia oraz tego, by mogli działać w swoich lokalnych społecznościach - powiedział.

Hanna Gill-Piątek, Polska2050, fundusz sołecki, wydatki gmin

Polska 2050 chce zwiększyć wydatki na fundusz sołecki

Zwiększenie kwoty refinansowania gminom przez budżet państwa środków wydanych na fundusz sołecki oraz m.in. rozszerzenie możliwości aplikowania o środki zewnętrzne przez sołectwa - są wśród postulatów Polski2050. Postulaty...

Poinformował, że głównym założeniem projektu jest nadanie sołtysom osobowości prawnej. - Polska się zmienia, zmieniają się również gminy i sołectwa. Sołtysi muszą mieć osobowość prawną, by być niezależnym w pozyskiwaniu środków dla swoich społeczności - powiedział polityk PSL.

Zwracał też uwagę, że praca sołtysa nie jest łatwa. - To lokalni patrioci, skuteczni w działaniu, łagodzący spory w swoich społecznościach i należy wynagrodzić ich trud. Dlatego proponujemy, by ich wynagrodzenie wynosiło 50 procent minimalnego wynagrodzenia brutto - oświadczył Rzepa.

Miłosz Motyka, rzecznik PSL podkreślił, że projekt jest ważny dla sołtysek i sołtysów, ponieważ to z nimi został napisany i omówiony. - On jest też ważny dla ustroju państwa, bo to jest tak naprawdę ważny kolejny krok, jaki chcemy jako środowisko polityczne wykonać, w celu decentralizacji państwa - zaznaczył.

Zwrócił się też do wszystkich polityków partii rządzącej oraz Grzegorz Pudy, ministra rolnictwa. - Życzenia i deklaracje nie wystarczą, należy upodmiotowić sołectwa, należy nadać im osobowość prawną, należy zagwarantować im godny zarobek - powiedział rzecznik ludowców.

Jak mówił, często jest tak, że sołtysi nie są w stanie podjąć pracy na pełen etat, bo są tak oddani lokalnym społecznościom

- Dlatego dla ustroju państwa, dla wzmocnienia decentralizacji, ta ustawa wymaga przyjęcia. Liczymy, że większość rządząca przychyli się do tej ustawy i będziemy mogli jak najszybciej ją przyjąć - powiedział Motyka.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu