Polska 2050 chce zwiększyć wydatki na fundusz sołecki

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Monika Zdziera PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-03-2021,13:45 Aktualizacja: 10-03-2021,13:52
A A A

Zwiększenie kwoty refinansowania gminom przez budżet państwa środków wydanych na fundusz sołecki oraz m.in. rozszerzenie możliwości aplikowania o środki zewnętrzne przez sołectwa - są wśród postulatów Polski2050.

Postulaty przedstawiła posłanka Hanna Gill-Piątek podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji przypadającego 11 marca Dnia Sołtysa.  W Polsce jest ponad 40 tys. sołectw, a od ponad dekady funkcjonuje fundusz sołecki, dzięki któremu wieś zmienia się na lepsze.

sołtys, sołectwo, rada gminy, powiat

Nie każdy sołtys może liczyć na zarobek. A pracy mu nie brakuje

W Polsce działa ponad 40 tysięcy sołectw. Ich gospodarze wybierani są co 4 lata i reprezentują interesy swoich mieszkańców w gminie i powiecie. A ile zarabiają? Wynagrodzenie sołtysa ustala Rada Gminy i jest sumą dwóch mniejszych...

Polityk poinformowała, że Polska 2050 we współpracy z sołtysami opracowała postulaty, które mają na celu poprawienie skuteczności funduszu.

Pierwszy to wzrost kwoty refinansowania przez budżet państwa gminom środków wydanych na fundusz sołecki. Obecnie wynosi 20, 30 i 40 proc., w zależności od zamożności gminy. Zdaniem Polski2050, na czas kryzysu stawki powinny zostać zwiększone odpowiednio do 40, 50 i 60 proc.

Drugi postulat, to przyznanie sołtysom legitymacji skargowej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i umożliwienie im wnoszenia skarg na rozstrzygnięcia finansowe władz gminy. Trzeci postulat to rozszerzenie możliwości aplikowania o środki zewnętrzne przez sołectwa z funduszy norweskich czy unijnych.

Kolejny postulat, to wprowadzenie możliwości ubezpieczenia sołtysów od odpowiedzialności cywilnej przez gminę. Zdaniem Polski 2050 należałoby także stworzyć specjalną ścieżkę grantową w Narodowym Instytucie Wolności specjalnie dla sołectw na inicjatywy lokalne, rozwijające możliwości rozwijania społeczności.

Fundusz sołecki, to pieniądze w budżecie gminy zagwarantowane dla sołectwa na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców. Jak zaznacza na swojej stronie MSWiA, ilość pieniędzy dla sołectwa jest uzależniona od zamożności gminy, a wzór za pomocą którego oblicza się wysokość środków przypadających na dane sołectwo zawiera ustawa o funduszu sołeckim.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu