Skup tytoniu od rolników znajdzie finał w sądzie. 15 oskarżonych osób

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
09-02-2023,11:10 Aktualizacja: 09-02-2023,11:17
A A A

Prokuratura Okręgowa w Zamościu (woj. lubelskie) skierowała do tamtejszego sądu okręgowego akt oskarżenia przeciwko 15 obywatelom Polski i Węgier. Postawione im zarzuty dotyczą działania w grupie przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem suszem tytoniowym.

Nadzorowane przez prokuraturę śledztwo było prowadzone przez funkcjonariuszy z Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. Działalność rozpracowywanej grupy obejmowała okres od września 2019 roku do grudnia 2020 roku i prowadzona była w powiecie biłgorajskim.

nielegalny tytoń, Kraków-Nowa Huta, KAS, KWP Kraków

Połączona akcja służb. Tytoń wart pół miliona zabezpieczony

Policjanci i funkcjonariusze celno-skarbowi zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy posiadali nielegalny tytoń. Gdyby towar trafił na rynek, straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku wyniosłyby prawie pół miliona złotych....

"Członkowie grupy kupowali susz tytoniowy od okolicznych rolników, który był pakowany do samochodów dostawczych i wywożony w głąb Polski oraz do Węgier. W ten sposób sprawcy dokonali obrotu towarem w ilości 8 829,90 kg i narazili Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego w wysokości 5 591 693 złotych" - podaje w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Podejrzanym postawiono zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych - sprzedaży suszu tytoniowego bez oznaczenia go polskimi znakami akcyzy i uchylanie się od opodatkowania podatkiem akcyzowym.

"Wobec dwóch osób, na etapie postępowania przygotowawczego, stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Podejrzanym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności" - informuje prokuratura.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu