Setki milionów złotych na lokalne przewozy autobusowe

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
16-11-2019,12:00 Aktualizacja: 16-11-2019,12:38
A A A

Ruszył nabór wniosków o dopłaty z przewidzianej na 2020 r. puli środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Chodzi głównie o transport na obszarach wiejskich i połączenia z ośrodkami miejskimi.

Jak już niejednokrotnie pisaliśmy, tzw. wykluczenie komunikacyjne dotknęło miliony mieszkańców Polski, głównie właśnie z obszarów wiejskich.

Powrót autobusów o krok bliżej. Umowy podpisane

Pierwsze dotowane z państwowego budżetu lokalne połączenia autobusowe mogą być uruchomione już we wrześniu. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał porozumienia z wojewodami o zasadach współpracy przy podziale środków z...

To efekt likwidacji tradycyjnych połączeń autobusowych z powodu ich nierentowności. Z mapy kraju zniknęło ponadto wiele przedsiębiorstw komunikacji samochodowej, których działalność została zakończona.

Tym samym nieposiadający samochodów obywatele nie mają często jak dostać się np. do stolicy gminy, powiatu czy województwa, żeby załatwić sprawy czy zrobić zakupy.

Receptą na to ma być powołany w tym roku do życia przez rząd państwowy fundusz rozwoju przewozów autobusowych, z którego są dofinansowywane takie lokalne przewozy.

- To jeden z filarów walki z wykluczeniem komunikacyjnym. Do tej pory wnioskami objęto 1500 linii. Zdajemy sobie sprawę, że walka z wykluczeniem komunikacyjnym wymaga większej liczby uruchomionych połączeń. Dlatego w 2020 r. na ten cel zostanie przeznaczonych 800 mln zł - podkreślił Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.

Rozpoczęty przez wojewodów nabór wniosków o dofinansowanie funkcjonowania lokalnych połączeń autobusowych w ciągu 2020 r. potrwa do 29 listopada. Z wnioskami mogą występować samorządy oraz związki samorządów wszystkich szczebli. Nowe umowy pomiędzy nimi a przewoźnikami powinny zostać podpisane do końca bieżącego roku.

Andrzej Bittel, ministerstwo infrastruktury, wykluczenie komunikacyjne, komunikacja autobusowa, pks

Ważna misja pełnomocnika rządu. Autobusy zaczną wracać na wieś?

Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury otrzymał nominację na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. To zjawisko dotyczy przede wszystkim obszarów wiejskich. Chodzi głównie o brak...

Jak przypomniało Ministerstwo Infrastruktury, w ramach dwóch przeprowadzonych do tej pory naborów wniosków o dopłaty z funduszu wpłynęły łącznie 294 aplikacje dla uruchomienia 1500 linii komunikacyjnych.

Łączna liczba wozokilometrów linii objętych dofinansowaniem wynosi 17 mln 243 tys. 199, a kwota wykorzystanych środków z funduszu 17 mln 94,5 tys. zł.

"W wyniku pierwszego naboru wnioskami o dopłaty objęto 1327 linii komunikacyjnych o łącznej liczbie 16 mln 369 tys. 652 wozokilometrów. Przewozy z wykorzystaniem środków funduszu realizowane są na terenie 781 gmin i obejmują obszar zamieszkały przez 10,88 mln mieszkańców. A w wyniku dodatkowego naboru wnioskami o dopłaty objęto 173 linie komunikacyjne na łączną liczbę 873 tys. 547 wozokilometrów. Przewozy dofinansowane z dodatkowego naboru obejmą 162 gminy zamieszkałe przez ponad 2,81 mln osób" - wyliczył resort.

Dofinansowanie z funduszu samorządy mogą uzyskać dla linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy powołującej fundusz i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po wejściu w życie tej ustawy.

Maksymalny limit wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na fundusz w 2019 r. wynosi 300 mln zł, a w kolejnych latach 800 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement