Ważna misja pełnomocnika rządu. Autobusy zaczną wracać na wieś?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-06-2019,9:30 Aktualizacja: 17-06-2019,10:08
A A A

Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury otrzymał nominację na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. To zjawisko dotyczy przede wszystkim obszarów wiejskich.

Chodzi głównie o brak transportu publicznego bowiem przez ostatnie lata polikwidowane zostały np. połączenia autobusowe. Tradycyjne Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej albo mocno ograniczyły działalność, albo w ogóle przestały istnieć.

pks, transport publiczny, komunikacja autobusowa, Piotr Rachwalski, Michał Wolański

Wykluczeni transportowo. Do co piątej wsi nie dociera transport publiczny

Prawie 14 milionów Polaków jest wykluczonych transportowo, a do 20 proc. wsi nie dociera żaden transport publiczny. Mieszkańcy mają problemy z dojazdem do pracy, szkół, czy lekarzy. PiS obiecuje odbudowę połączeń autobusowych,...

Inni przewoźnicy nie palą się z kolei do organizowania połączeń lokalnych z uwagi na niską rentowność, ograniczając się do opłacanych przez gminy transportów szkolnych.

Według obliczeń ekspertów od rynku transportowego, aż 14 mln mieszkańców Polski żyje w gminach, które nie mają zorganizowanego transportu publicznego. I są to oczywiście w znacznej większości gminy wiejskie lub miejsko-wiejskie.

W maju Sejm uchwalił rządową ustawę o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Według autorów dokumentu ma przyczynić się do odbudowy sieci połączeń, choć branża transportowa zgłosiła wiele  wątpliwości.

A minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, powołując Andrzeja Bittela na stanowisko sekretarza stanu, jednocześnie wręczył mu nominację na funkcję pełnomocnika rządu do spraw przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów).

"Do zadań pełnomocnika należy m.in.: monitorowanie i analizowanie sposobu realizacji zadań określonych w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym oraz inicjatyw Rady Ministrów w tym zakresie, koordynowanie prac dotyczących zwiększenia dostępności i poprawy jakości usług przewozowych, a także poprawy jakości infrastruktury kolejowej i drogowej. Pełnomocnik będzie mógł przygotowywać propozycję zmian legislacyjnych oraz zmian w rządowych dokumentach strategicznych, koniecznych do przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu" - informuje w komunikacie resort infrastruktury.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu