Senat przyklepał ustawę o lasach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2015,11:40 Aktualizacja: 02-10-2015,11:46
A A A

Senat zaakceptował nowelizację ustawy, która ma zabezpieczać lasy należące do Skarbu Państwa przed prywatyzacją. Nowela dopuszcza możliwość sprzedaży lasów, ale tylko w celu realizacji inwestycji publicznych, np. dróg.

Za nowelą ustawy wraz z trzema niewielkimi, doprecyzowującymi poprawkami głosowało 48 senatorów, 31 było przeciw, jeden się wstrzymał. Wcześniej wniosek senatorów PiS o odrzucenie nowelizacji w całości poparło 33 senatorów, 43 było przeciw, jeden się wstrzymał. Choć nowela jest autorstwa posłów PO, jej przyjęcie w Senacie nie było przesądzone.

Głosowanie przeciw tej ustawie dopuszczał Kazimierz Kleina (PO), szef senackiej komisji budżetu i finansów. Mówił, że "ta ustawa nie wnosi praktycznie niczego nowego" i zapowiadał pracę nad całkiem nowym dokumentem. Podobne stanowisko mieli zajmować też inni senatorowie PO.

lasy państwowe, Katarzyna Kępka, ministerstwo środowiska, Wiesław Krzewina

Lasy Państwowe rekultywowały lasy na terenach powojskowych

Blisko 30 tys. ha lasów na terenach powojskowych rekultywowały Lasy Państwowe w ramach programu zagospodarowywania dawnych poligonów wojskowych i innych obszarów zdegradowanych. Jak poinformował Wiesław Krzewina, zastępca...

Podczas posiedzenia klubu senackiego PO senator Marek Rocki zaapelował do kolegów o głosowanie za ustawą o lasach i, jak powiedział PAP, nie usłyszał głosów sprzeciwu.

Wprowadzenie ustawowego zapisu gwarantującego zakaz prywatyzacji lasów zapowiedziała pod koniec sierpnia premier Ewa Kopacz. Była to odpowiedź na zarzuty PiS, że rząd i PO chcą prywatyzować lasy.  

W nowelizacji przewiduje się możliwość sprzedaży lasów, ale tylko w celu realizacji celów publicznych (np. drogi, linie energetyczne) lub zrównoważonej gospodarki leśnej. Lasów nie będzie można sprzedać w celu pozyskania środków przez budżet państwa. W nowym prawie zapisano ponadto, że każdy ma prawo dostępu do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, na równych zasadach.

Nowe przepisy mają dawać też możliwość zatrudniania pracowników Służby Leśnej w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to ułatwić powrót do pracy osób po urlopach macierzyńskich, rodzicielskich czy wychowawczych. Znowelizowana ustawa miałaby wejść w życie 3 miesiące od ogłoszenia.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu