Samorządy dostały więcej czasu w sprawie obwodów łowieckich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-02-2021,10:00 Aktualizacja: 27-02-2021,20:22
A A A

Do końca grudnia sejmiki województw, które dotąd tego nie zrobiły, będą miały czas na podjęcie uchwał w sprawie podziału województw na obwody łowieckie - przewiduje uchwalona przez Sejm nowela Prawa łowieckiego.

Za uchwaleniem noweli Prawa łowieckiego oraz innych ustaw głosowało 258 posłów, 189 było przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

prawo łowieckie, obwody łowieckie, szkody łowieckie, robert telus, edward siarka

Obwody łowieckie w granicach województw. Marszałkowie zapłacą za szkody?

Sejmowa komisja ochrony środowiska opowiedziała się za przyjęciem poselskiego projektu zmian w nowelizacji prawa łowieckiego, dotyczącego podziału województw na obwody łowieckie. Związany jest z orzeczeniem TK, opozycja uważa jednak, że...

Projektodawcą nowych przepisów byli posłowie PiS, którzy argumentowali, że zapewnią ciągłość dzierżaw obwodów łowieckich i tym samym gospodarki łowieckiej, szacowania szkód, wypłaty odszkodowań i działań przeciw ASF.

Nowela zakłada bowiem danie więcej czasu samorządom województw na podjęcie uchwał dotyczących podziału województw na obwody łowieckie. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, obwody łowieckie mają pokrywać się z obszarami województw.

Nowela stanowi, że sejmiki na podjęcie takich uchwał będą miały czas do końca 2021 roku. Obecnie jest to 31 marca 2021 r.

Według przedstawianych przez resort klimatu i środowiska informacji, 8 sejmików nie podjęło odpowiednich uchwal dotyczących podziału na obwody łowieckie i dotyczy to województw: łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, śląskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Ministerstwo tłumaczyło, że problemy z podjęciem uchwał wynikały m.in. z pandemii COVID-19.

odszkodowania za szkody łowieckie, Prawo łowieckie, obwody łowieckie, krir

Obwody łowieckie jeszcze bez dzierżawców. Co z odszkodowaniami dla rolników?

W całym kraju trwają procedury podziału województw na obwody łowieckie i wyłaniania ich dzierżawców. Problem w tym, że dzikie zwierzęta również wyrządzają szkody w uprawach, za które nie ma kto zapłacić odszkodowań. Na...

Nowe przepisy przewidują ponadto, że podziały województw na obwody łowieckie, których dokonały już sejmiki, zachowają ważność i zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r. Zgodnie z nowelą, umowy dzierżawy obwodów łowieckich obowiązujące w dniu wejścia w życie ustawy będą obowiązywać do 31 marca 2022 r.

W trakcie prac nad ustawą w Sejmie wiceszef MKiŚ Edward Siarka mówił, że resort zamierza wprowadzić dodatkowe przepisy ustanawiające sankcje za nie podjęcie przez sejmiki uchwał dotyczące obwodów łowieckich. Jak tłumaczył w takiej sytuacji, to marszałek województwa byłby obciążany szkodami łowieckimi.

Większość opozycji (KO, Lewica, Polska2050) przekonywało, że przepisy noweli utrwalają niekonstytucyjny stan obowiązujących zapisów. Zwracali uwagę, że chodzi m.in. o przedłużenie starego podziału województw na obwody łowieckie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu