Rząd przyjął ustawę „przestrzenną”. Będą narzędzia do ochrony rolnictwa?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
08-03-2023,12:15 Aktualizacja: 10-03-2023,11:39
A A A

Uprościć, przyspieszyć i ujednolicić procedury dotyczące planowania przestrzennego w gminach – to cel, który ma być spełniony po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i innych ustaw. Póki co projekt przyjęła Rada Ministrów.

Projekt, który powinien w niedługim czasie trafić do Sejmu, był przez urzędników wskazywany - o czym niejednokrotnie pisaliśmy - jako ten, który da narzędzia do m.in. kontrolowania i ograniczania rozlewania się zabudowy mieszkaniowej na tereny wiejskie czy stricte tereny produkcji rolnej. Jak wiadomo, rolnicy z napływowymi mieszkańcami wiosek miewają spore problemy w pracy i w kontekście rozbudowy gospodarstw. Co zmieni ustawa?

ustawa przestrzenna, konflikty na wsi, tereny produkcji rolnej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Ustawa przestrzenna już jest. Zakończy zwalczanie rolników na wsiach?

Rozpoczęły się konsultacje nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przygotowanej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Urzędnicy wskazywali ją jako remedium na problemy rolników z napływowymi mieszkańcami wsi. O...

- Zastąpimy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego planem ogólnym gminy. Uprościmy procedury planistyczne. Zasady wydawania decyzji o warunkach zabudowy będą bardziej precyzyjne. Udostępnimy  darmowy i dostępny dla wszystkich elektroniczny Rejestr Urbanistyczny. Chcemy, by planowanie przestrzenne było szybsze i bardziej zrównoważone - wylicza minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Plan ogólny gminy

Wspomniany plan ogólny, jako nowe narzędzie planistyczne dla całej gminy, będzie aktem prawa miejscowego, z którym zgodność będą musiały zachować zarówno plany miejscowe, jak i decyzje o warunkach zabudowy.

Plan ogólny pozwoli określić m.in:

- strukturę funkcjonalno-przestrzenną gminy przez wydzielenie stref planistycznych;

- granice obszaru, na którym możliwe będzie uzupełnianie zabudowy w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy;

- zasady lokalizacji nowej funkcji mieszkaniowej w relacji do obsługujących je obiektów, które realizują usługi publiczne, np. szkoła podstawowa, obszar zieleni publicznej.

- Planowanie przestrzenne to ważna kompetencja gmin. Reforma daje samorządom narzędzia, aby sprawnie dbać o ład przestrzenny - zapewnia wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Konsultacje po nowemu

Rządzący zapowiadają wprowadzenie zmian dotyczących procedury planistycznej, polegających m.in. na ujednoliceniu przepisów dla różnych aktów planistycznych czy wprowadzeniu trybu uproszczonej procedury planistycznej w konkretnych przypadkach. Dodatkowo, aby wzmocnić głos społeczeństwa w procedurach planistycznych, zmodyfikowano przepisy dotyczące partycypacji społecznej, wprowadzając między innymi możliwość stosowania różnorodnych form konsultacji.

budowa domów bez formalności, Stefan Krajewski, Rafał Romanowski, obszary wiejskie, konflikty na wsi

Rolnicza przestrzeń ma być bardziej chroniona. Teraz czas na domy z Polskiego Ładu

Z jednej strony władze pracują nad zmianą prawa, by "zaspokajanie bieżących potrzeb mieszkaniowych nie odbywało się kosztem rolniczej przestrzeni produkcyjnej". Z drugiej - choć nie wiadomo kiedy nowe przepisy wejdą w życie - wprowadzono...

„System planowania przestrzennego zostanie uzupełniony o nowy rodzaj miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - zintegrowany plan inwestycyjny, uchwalany na wniosek inwestora. W ten sposób będzie możliwe uchwalenie planu miejscowego oraz realizacja inwestycji przy współudziale inwestora. Uchwalenie takiego planu miejscowego będzie możliwe po podpisaniu umowy pomiędzy gminą a inwestorami, określającej wzajemne prawa i obowiązki stron, w tym zobowiązania inwestora do realizacji inwestycji uzupełniającej” - informują urzędnicy. 

Zapowiadają ponadto, iż w 2026 r. uruchomiony zostanie darmowy i dostępny dla wszystkich zainteresowanych Rejestr Urbanistyczny, który będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym. Znajdą się w nim m.in. takie informacje, jak: raporty z konsultacji społecznych, decyzje administracyjne związane z planowaniem przestrzennym, rozstrzygnięcia organów nadzoru.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu