Rząd oszacuje straty i zdecyduje, jak pomóc rolnikom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Jowsa PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-06-2018,14:55 Aktualizacja: 13-06-2018,15:21
A A A

Po oszacowaniu strat w wyniku suszy, rząd podejmie decyzje w sprawie pomocy rolnikom - powiedział Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa. Zapewnił, że procedury dotyczące wsparcia są dopracowane.

Według ostatnich danych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, na terenie Polski niedobór wody odnotowano we wszystkich województwach. W drugim okresie raportowania - od 1 kwietnia do 31 maja suszę odnotowano w 2285 gminach, czyli ponad 92 proc. w kraju na powierzchni prawie 49 proc. gruntów ornych.

susza rolnicza, inug, klimatyczny bilans wodny, straty w uprawach, niedobory wody, poznań, pomorze zachodnie

W Polsce jest susza rolnicza. Plony wielu upraw będą niższe

Zboża, krzewy i drzewa owocowe, truskawki - to uprawy szczególnie zagrożone suszą w Polsce. Na terenie wszystkich województw wystąpił niedobór wody - ostrzega Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. Raport obejmuje okres od...

Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz mazowieckim.

Najniższe wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), a więc największe susze w tym okresie wystąpiły w Poznaniu i na terenach przyległych do miasta. Duży deficyt wody wystąpił na Nizinie Wielkopolskiej, Szczecińskiej, Mazowieckiej, Pojezierza Wielkopolskiego, na Ziemi Lubuskiej oraz w Kotlinie Sandomierskiej.  

Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje w uprawach: zbóż jarych zbóż ozimych, truskawek, krzewów owocowych, drzew owocowych.

- W związku z suszą, czy innymi klęskami, rząd będzie wspierał rolników - zapewniał Jurgiel w środę w Poznaniu. Jak wskazał, od dawna już - na wypadek takich zdarzeń - są opracowane struktury i procedury postępowania.

- Już w 2016 roku ujednoliciliśmy procedury postępowania w przypadku wystąpienia suszy, a więc te protokoły i ta procedura jest ustalona. Dzisiaj ma zebranie specjalny zespół, który funkcjonuje w resorcie do spraw suszy - mówił.

- W zeszłym roku też mieliśmy problem nawałnic, wymarznięć i w ciągu roku resort zrealizował te zadania, które z tego wynikały. Wypłaciliśmy 700 mln zł na nawałnice i na wymarznięcia, czy też na tereny, gdzie nie można było przeprowadzić dosiewu w związku z deszczami nawalnymi. Także chcę uspokoić opozycję - która na wyrost narzeka - że jesteśmy przygotowani - dodał.

Jak podkreślił przede wszystkim trzeba oszacować straty, ustalić stan - i rząd wtedy podejmie decyzję o pomocy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj