Rybołówstwo może być dochodowe? Wiceminister przekonuje posłów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2014,16:20 Aktualizacja: 04-12-2014,16:43
A A A
Polskie rybołówstwo morskie może być dochodowe. Świadczy o tym kilkadziesiąt nowo zarejestrowanych jednostek połowowych - mówił w Sejmie Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa.  
 
Posłowie PiS Zbigniew Babalski, Joachim Brudziński, Leszek Dobrzyński, Czesław Hoc, Michał Jach, Krzysztof Jurgiel, Grzegorz Schreiber i Stefan Strzałkowski zwrócili uwagę na - ich zdaniem - krzywdzący środowisko rybackie projekt dotyczący rybołówstwa morskiego. 
 
Ocenili, że jest on procedowany w "superekspresowym tempie" i wskazywali na złą sytuację w tym sektorze.
 
Wiceminister rolnictwa przypomniał, że prace nad przyszłą ustawą rozpoczęły się w 2012 r. - W pierwszej połowie 2012 roku zostały przygotowane założenia do projektu, a w czerwcu przekazane do konsultacji publicznych i międzyresortowych - zaznaczył.
 
18 października 2012 roku projekt założeń przyjął Komitet Stały, a 11 grudnia 2012 roku Rada Ministrów. - Od stycznia do kwietnia 2014 r. ministerstwo rolnictwa wspólnie z Rządowym Centrum Legislacji napisało projekt ustawy w oparciu o założenia przyjęte przez rząd - dodał Plocke.
 
Wiceminister rolnictwa tłumaczył, że we wrześniu br. projekt trafił do konsultacji publicznych, w październiku przyjął go Komitet do Spraw Europejskich i Komitet Stały Rady Ministrów, a w listopadzie rząd.
 
Plocke podkreślił, że projekt był konsultowany przez kilkadziesiąt organizacji, instytucji i urzędów. - Jeżeli słyszę, że jest dramatyczne tempo prac nad projektem, to zwracam uwagę, że debatę nad nim rozpoczęto dopiero w środę - zaznaczył.
 
- Zarejestrowaliśmy kilkadziesiąt nowych jednostek połowowych. Z czego to wynika? Z dramatycznej sytuacji na Bałtyku, czy z tego, że na rybołówstwie rzeczywiście można robić biznes - przekonywał.
 
Nowa ustawa o rybołówstwie ma wdrożyć unijne przepisy dotyczące m.in. połowów morskich i podziału kwot połowowych. 
 
Rząd zgodził się m.in. na zmianę terminu wejścia ustawy w życie z 1 stycznia 2015 r. na późniejszy. Ze względu na nieodległy koniec roku ustawa nie miałaby szans zacząć obowiązywać od początku 2015 r. Ma więc wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.
 
Środowisko rybackie krytycznie wypowiadało się o nowych przepisach. Posłowie PiS zapowiedzieli wniesienie wielu poprawek podczas dalszych prac nad ustawą.
 
To również cię zainteresuje:
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement