Rolnicy wejdą w konopie? Instytut zapewnia, że to opłacalne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2020,10:45 Aktualizacja: 30-01-2020,10:53
A A A

Rolnicy w ramach Programu Konopnego mają możliwość uprawy polskich odmian konopi na cele nasienne w oparciu o umowę kontraktacyjną zawartą z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich (IWNiRZ).

Instytut ogłosił kontraktację na sezon 2020/2021. Ze swojej strony zapewnia:

 • wysokiej jakości nasiona należących do niego odmian
 • pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych
 • wsparcie agrotechniczne w całym okresie upraw
  konopie siewne, konopie oleiste, choroby konopi oleistych, zgnilizna twardzikowa, patogeny konopi, szara pleśń, IWNiRZ

  Choroby konopi oleistych w Polsce

  W uprawie polowej i szklarniowej konopi bardzo często dochodzi do znacznej utraty plonu z powodu licznych chorób i szkodników. Agrofagi przyczyniają się także do obniżenia jakości uzyskiwanych surowców, w tym do zmiany...
 • opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNIRZ
 • zakup całego plonu według ustalonych cen
 • możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie organizowanych szkoleń i spotkań indywidualnych
 • wysoką rentowność

Ten ostatni punkt ma być zdecydowanie siłą napędową w uprawie konopi włóknistych. Jak podaje Instytut, przyjmując orientacyjny plon 700-900kg/ha nasion, można uzyskać przychód na poziomie 7000-9000 zł zł/ha.

Istnieje również możliwość sprzedaży słomy konopnej, której plon z ha wynosi 1200-1600 kg. Łączny przychód może wynieść ponad 10000 zł/ha - nie licząc dopłat bezpośrednich z UE do uprawy konopi włóknistych.

konopie medyczne, uprawa konopi, konopie włókniste, jarosław sachajko

Uprawa konopi medycznych budzi kontrowersje. Kto ma się tym zająć?

Czy konopie medyczne powinien móc uprawiać każdy? Czy jednak tylko mający wiedzę agrarną rolnicy? A może taką uprawę należy powierzyć wyłącznie państwu przez podległe mu instytuty badawczo-naukowe... O dobrodziejstwie konopi medycznych i...

"Uwzględniając uproszczony rachunek przychodów z uprawy konopi na nasiona oraz koszty bezpośrednie i pośrednie, które w zależności od warunków i sposobu gospodarowania są bardzo różne, można bez wielkiego ryzyka stwierdzić, że produkcja materiału siewnego konopi włóknistych jest bardzo opłacalna i poprawiająca znacząco sytuację ekonomiczną producenta" - zapewnia IWNiRZ.

Zapraszając rolników do współpracy, Instytut podkreśla, że w ostatnich latach wzrasta zainteresowanie uprawą konopi włóknistych na świecie. Poza tradycyjnym włókienniczym wykorzystywaniem, mają bowiem zastosowanie w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, kosmetycznym, farmaceutycznym, spożywczym, a ostatnio także medycznym.

"Uprawa konopi włóknistych w Polsce uregulowana jest Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, która zobowiązuje producentów konopi do uzyskiwania zezwolenia z urzędu gminy lub miasta właściwego dla położenia planowanej plantacji. Taka informacja jest gminie potrzebna ponieważ musi ona wystąpić do właściwego marszałka województwa, który dokonuje rejonizacji uprawy konopi. Dlatego wniosek o zgodę na uprawę konopi powinien dotrzeć do gminy z odpowiednim wyprzedzeniem (w miesiącach od października do listopada) w roku poprzedzającym uprawę konopi" - wskazuje IWNiRZ.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement