Rolnicy mniej będą tracić. Rury odprowadzają wodę z bobrowych tam

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-01-2019,15:10 Aktualizacja: 11-01-2019,15:21
A A A

50 urządzeń umożliwiających odprowadzanie nadmiaru oraz regulowanie poziomu wód w rowach melioracyjnych i rzekach zamontowała w 2018 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie. Chodzi o minimalizowanie negatywnych skutków działalności bobrów.

Budowane przez te zwierzęta tamy blokują często na Warmii i Mazurach przepływ wody. Tym samym w niektórych miejscach powstają rozlewiska, a w innych wody brakuje.

bobry, straty spowodowane przez bobry, lubelskie, policja

Uwaga, bobry zastawiają groźne pułapki

Rolnicy wciąż apelują o większą pomoc państwa w kwestii szkód wyrządzanych przez bobry. Ale drzewa nadgryzione przez te sympatyczne z pozoru zwierzęta czy wykopane przez nie dziury mogą zagrażać też poważnie kierowcom i pieszym. Dwie...

To szczególnie uciążliwe dla rolników, których uprawy albo cierpią z powodu niedostatku wilgoci, albo gniją w zalewisku (a dodatkowo nie można się tam dostać maszynami rolniczymi).

Same bobry są pod ścisłą ochroną gatunkową, na rozbieranie tworzonych przez nich "budowli" trzeba mieć zezwolenia. W związku z tym coraz częściej stosowane jest metoda ograniczająca skutki działania tych gryzoni - w tamy wmontowywane są specjalne rury przelewowe.

"Nadmiar wody w korycie rzeki lub w rowie melioracyjnym za pomocą urządzenia regulującego poziom wody wbudowanego w tamę jest systematycznie obniżany i nie dochodzi do zalewania terenów przyległych. Jednocześnie poziom wody w rowie lub rzece pozostaje wystarczający dla bobrów i mogą one swobodnie bytować na tym terenie" - wyjaśnia olsztyńska RDOŚ.

Jak zapewnia, takie działania nie wpływają bezpośrednio na liczbę bobrów występujących na danym terenie, natomiast przyczyniają się do rozwiązania problemu wynikającego z ich bytowania, zwłaszcza na terenach wykorzystywanych rolniczo.

Ubiegłe lata potwierdzają skuteczność urządzeń regulujących poziom wody, bo rzeczywiście ograniczyły szkody wyrządzane przez bobry. Rury na terenie podległym RDOŚ w Olsztynie zamontowano w 2018 r. w 50 miejscach o największej koncentracji strat powodowanych przez gryzonie.

Zrobiono to w ramach projektu pn. "Przeciwdziałanie szkodom powodowanym przez bobry w gospodarstwach rolnych i mieniu oraz zabezpieczenie zwierząt gospodarskich przed wilkami na terenie województwa warmińsko-mazurskiego". Potrwa do końca 2021 r., a jest realizowany przez RDOŚ na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łącznie, w ramach projektu, zaplanowano montaż 180 takich urządzeń.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu