Rolnicy będą protestować przed ministerstwem i siedzibą PiS

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@apra.pl
29-03-2018,15:00 Aktualizacja: 30-03-2018,12:02
A A A

OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych domaga się dymisji ministra Krzysztofa Jurgiela. Organizacja zarzuca szefowi resortu rolnictwa brak działań w zakresie pomocy zadłużonym gospodarstwom (odbywa się coraz więcej egzekucji komorniczych) oraz opieszałość w walce z wirusem ASF.

"W związku z odwołanym protestem rolniczym w Jasionce, informujemy, że 6 kwietnia 2018 roku, z powodu braku realizacji obiecanych działań, zostanie on wznowiony" - informuje OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych.

walka z asf w polsce, lubelszczyzna, psl, krzysztof hetman, powiat bialski, protesty rolników

Rolnicy szykują się do wielkiego protestu. Żarty się skończyły

- To już nie są żarty. Nie stać nas na spłacanie niczego - mówił Marek Sulima, rolnik z powiatu bialskiego na spotkaniu z politykami PSL w Lublinie. Wytknął rządzącym brak skutecznej walki z ASF i zapowiedział wielki protest.   ...
Rozpoczęcie protestu zaplanowane jest na godz. 11.00 przed budynkiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W godz. 11.00-12.00 wygłoszone zostaną przemówienia przedstawicieli organizacji rolniczych. Rolnicy przemaszerują na ul. Nowogrodzką 84/86 przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości.

Tam odbędzie się konferencja przewodniczącego rolniczego OPZZ, Sławomira Izdebskiego i złożenie postulatów na ręce prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Ostatni protest OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, w związku z ASF, odbył się 7 grudnia ubiegłego roku w Warszawie. - Tak dalej być nie może. Minister Jurgiel zamiast działać, śpi - grzmiał Sławomir Izdebski. Przed gmachem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju zgromadziło się wówczas ok. 150 rolników.

Do protestujących wyszedł wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, który obiecał podjęcie dialogu.

Wczoraj na konferencji minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział, że do końca czerwca powinna zostać uchwalona ustawa o restrukturyzacji zadłużenia podmiotów prowadzących gospodarstwo rolne. Wiadomo, że w projekcie zaproponowano cztery formy pomocy.

- Ta ustawa to jakby w starym, zatartym ciągniku wymienić koło, a pozostawić ten sam silnik. Jeżeli minister proponuje na oddłużenie rolnictwa 100 mln zł, a na budowę nikomu niepotrzebnego płotu na granicy 250 czy 300 mln zł, to trudno to komentować - powiedział Izdebski.

Dodał, że zaproponowane rozwiązania nie dotyczą rolników w najtrudniejszej sytuacji. - Ustawa powinna ratować tych, którzy są nad przepaścią - podkreślił szef OPZZRiOR.

[WIDEO] 28 marca w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Sławomira Izdebskiego

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu