Wycinka drzew w gospodarstwie? Procedura ma być przyspieszona
Rząd pracuje na projektem nowelizacji Ustawy o ochronie przyrody. Chodzi o kwestie deregulacyjne - by szybciej można załatwić formalności w sprawie wycinki drzew czy krzewów na swoich włościach.
Jak można przeczytać w opisie projektu zamieszczonego w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, zmiany deregulacyjne dotyczące Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, mają na celu przyspieszenie postępowań w sprawie zgłoszenia zamiaru usunięcia (wycinki) drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ogrzewanie gospodarstw drewnem zakazane? Resort klimatu zabrał głos
Problem podnoszony przez stronę społeczną
Projektodawcy przypominają, że zgodnie z obecną treścią art. 83f ust 8 w zw. z ust. 6 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, organ, do którego wniesiono zgłoszenie zamiaru wycinki drzewa (najczęściej: wójt, burmistrz, prezydent miasta), po dokonaniu w terminie 21 dni od dnia ogłoszenia oględzin, może w terminie 14 dni od dnia oględzin wnieść sprzeciw co do tego zamiaru.
„Usunięcie drzewa może nastąpić, jeśli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie. Jeśli zatem oględziny nie zostały przeprowadzone w instrukcyjnym terminie 21 dni, to termin do wniesienia sprzeciwu nie rozpoczyna biegu. To zaś może spowodować, że postępowania dotyczące usunięcia drzewa z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej, które są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, mogą się nadmiernie przedłużać. Problem ten był podnoszony przez stronę społeczną w procesie związanym opracowaniem rozwiązań ‘deregulacyjnych’” – czytamy w opisie projektu.
Wycinka drzewa z 35-dniowym terminem
Jak w nim podkreślono, projekt przewiduje wprowadzenie 35-dniowego terminu, liczonego od dnia zgłoszenia, na wniesienie sprzeciwu od zamiaru wycinki drzewa przez organ, do którego wniesiono zgłoszenie.

Inwestycje leśne i zadrzewieniowe – będą zmiany w zasadach wsparcia
„Powyższa zmiana pozwoli na zabezpieczenie wnioskodawców przed bezczynnością lub przewlekłością postępowań. Projektowany 35-dniowy termin jest sumą terminu na oględziny i sprzeciw, co zdyscyplinuje organy do przeprowadzenia oględzin w pierwotnym 21-dniowym terminie i zabezpieczy wnioskodawców, zmniejszając uciążliwości związane z oczekiwaniem na decyzję i zwiększając bezpieczeństwo w przypadkach, gdy drzewo przeznaczone do wycinki stanowi zagrożenie. Usunięcie drzewa będzie mogło nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie (milcząca zgoda)” – wskazują autorzy projektu.
Przekonują, że oczekiwanym efektem interwencji jest skrócenie czasu trwania postępowań administracyjnych w przedmiocie wycinki drzewa z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej.
Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś